Dünya çapındaki okullarda sunulan yüzlerce akrediteli MBA ve E-MBA programlar

 

ı vardır. Fakat ne yazık ki bu programlar için hevesle başvuru yapmak isteyen öğrencilerin çoğu MBA ve EMBA arasındaki farkı bilmiyor.

 

EMBA programının açılımı “Executive Master of Business Administration”dır. Fakat EMBA programı çoğu kişi tarafından “MBA programının üstün bir biçimidir” şeklinde YANLIŞ yorumlanır. Aslında MBA programı da EMBA programı da kaşe ve kağıt üzerinde aynı değere sahiptir. Fakat tamamen farklı şekillerde teslim edilirler.

 

Öğrencilerin MBA veya EMBA programlarından birini seçip s

 

eçmeyecekleri mevcut koşullarına bağlıdır. EMBA programlarına başvuracak kişilerin yaşça daha büyük olması ve deneyimli olması beklenir. Full-time MBA programı başvuruları genellikle hızlı bir kariyer değişikliği arayışında ya da kariyer ilerlemesi için daha geniş bir arayış içerisinde olan öğrenciler için uygun olacaktır. MBA ve EMBA arasındaki farklar iş deneyimi ve yaştan çok daha fazlasıdır.

1-Başvuru Koşulları:

EMBA programları genellikle 10-15 yıl gibi kapsamlı bir şekilde iş tecrübesine sahip kişilere hitap etmektedir.   Program seçim döneminde, EMBA seçim ekipleri kişilerin profesyonel bir geçmişe ve çeşitli iş deneyimlerine sahip olmasına özen gösterirler. Başvuru sahiplerinin zaten yoğun iş bilgisine ve iş tecrübesine sahip olacağı varsayılır. Bu yüzden genellikle giriş sınavlarına girmek zorunda değillerdir.

Ancak Full-time MBA programı için GMAT skorları ve denemelerine çok fazla vurgu yapılır. MBA programları için GMAT puanı önemlidir. Çoğu okul için en az 600 GMAT puanı gerekmektedir. Fakat ismi ön plana çıkan büyük ve saygın okullarda bu puan 700’ün üzerindedir. MBA programı için yönetim deneyimi avantaj olsa da öğrenciler genellikle sadece 3 yıla kadar iş tecrübesine sahip olmalıdırlar.

2- Süreç ve Yoğunluk

Lisans programlarının uzunluğu her okula göre değişkenlik gösterir. Ancak MBA’in geleneksel süresi Kuzey Amerika için 2 yıl, Avrupa için 1 yıldır. EMBA programları da aynı sürelere tekabül eder. Bununla birlikte EMBA programındaki fark part-time programları, akşam programları, hafta sonu programları ve dünyanın farklı yerlerinde gerçekleşebilen yoğun hafta programları şeklinde ortaya çıkar. EMBA öğrencilerinin çoğu bu program sürecinde mevcut iş pozisyonlarında tam zamanlı olarak(tam zamanlı ve maaşlı) çalışmaya devam ederler.  Program sürecindeki öğrenmenin çoğu uzaktan ya da online şekilde olur.  EMBA öğrencileri aile ve iş hayatlarının yarattığı dikkat dağınıklığını en aza indirmek için MBA öğrencilerinde çok daha yoğun bir tempoda çalışmak durumundadırlar.

Full-time MBA öğrencileri yoğun öğrenme programlarına sahiptir, bu da program dışında bir işi sürdürmeyi neredeyse imkansız kılar. EMBA programları daha az seçmeli ders imkanı sunar. MBA öğrencilerine ise çeşitli konularda uzmanlaşma imkanı sunulur. Uzmanlaşmak isteyenler için ise uygun bir EMBA programı vardır.

3-Ödemeler ve Sponsorluk

Genel olarak, EMBA öğrencilerinin öğrenim ücretlerinin çoğunluğu veya tamamı işverenler tarafından karşılanmıştır. Çünkü yöneticiler EMBA yapan kişilerin EMBA programı sonrasında sahip oldukları bilgi ve becerilerden yararlanırlar. Bununla birlikte, son yıllarda kendi kendini finanse eden adaylara yönelik bir eğilim görülür. Bu da daha fazla okulun EMBA bursu teklif ettiği anlamına gelmektedir.

Her iki durumda da öğrenciler, tam zamanlı bir maaş kazanırlar. Böylece EMBA programlarının maliyetleri tam zamanlı MBA programlarıyla kıyaslandığında daha az göze çarpacak hale gelir.

4-Yaşam

MBA ve EMBA arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biridir. Eğer öğrenciler daha sürükleyici bir öğrenci hayatı yaşamak istiyorlar kesinlikle MBA programını seçmelidirler. MBA programları kampüste ya da kampüsün yakınında yaşamak, kulüpler, spor, konferanslar ve öğrenci etkinlikleri gibi sosyal aktivitelerin yanı sıra her gün sınıf arkadaşlarınızla birlikte çalışacağınız sıkı bir sosyal grup gibi ders dışı etkinliklere kapı açar.

EMBA öğrencileri ise daha geniş bir çevreye sahip olan daha az kişiyle iletişim halinde olmayı tercih ederler. EMBA öğrencileri genelde haftada bir defa çevrelerindeki sosyal grupla bir araya gelmeyi tercih ederler. Bu da genelde hafta sonu olur. EMBA öğrencileri diğer kişilerle MBA öğrencileri gibi yoğun bir sosyal ilişki içerisinde olmasa da resmi ya da resmi olmayan ilişkiler EMBA deneyiminin anahtarıdır. Ve gelecekteki kariyeriniz için son derece faydalıdır.

Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişim için lütfen formumuzu doldurun 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir