MBA eğitiminin kariyerinizde önemli bir sayfa açacağını nasıl tahmin edebilirsiniz?

Şüphesiz böyle önemli bir karar bir anda alınmamalıdır. Aşağıda irdeleyeceğimiz şu birkaç adımı uygulayarak sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

Piyasayı Araştırın

MBA programlarının lisans derecelerinden farklı olarak asıl amacı gözde olan işi almak veya mevcut işte ileri seviyelere çıkmaktır. Mevcut adayın piyasayı iyi araştırması önemlidir. Şu soru sorulmalıdır: Hedeflediğim noktaya nasıl ulaşabilirim veya MBA eğitimi almadan bu noktaya ulaşmam mümkün mü? Eğer cevabınız hayırsa siz MBA derecesi almak için uygun bir adaysınız demektir.

MBA programlarına başvuran adayların sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi MBA eğitimi olmadan da ulaşabilecekleri hedefler için MBA eğitimi almalarıdır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. İstediğiniz hedefe daha fazla kurs eğitimi alarak, deneyiminizi artırarak veya sertifikalar edinerek ulaşabiliyorsanız MBA eğitimi almamalısınız.

Doğru Soruları Sorun

Doğru soruları sormak demek gerçekten hedeflediğiniz yere dair sorular sormak demektir. ‘Gelecekte bir organizasyon içinde, hangi rolde olmak istiyorsunuz? ’ doğru bir soru olacaktır. Bu rolü ilginç, cazip, arzu edilir bulmanız önemlidir. Sonrasında bu rolü yapan profesyonelleri bulmalısınız ve hatta imkanınız varsa onlarla konuşmalısınız. Bu kişilerin ileri düzeyde eğitim derecelerine sahip olup olmadıklarını, öyleyse hangi türden dereceleri olduğunu ve bu dereceleri nereden edindiklerini öğrenin. Bu sorular almak istediğiniz MBA derecesinin ne kadar uygulanabilir olduğunu ve hangi türden getiriler sunacağını gösterecektir.

İşvereniniz Almak İstediğiniz MBA Derecesine Önem Veriyor Mu?

Almak istediğiniz MBA derecesinin sizi yönetim pozisyonuna taşıyacağına inanıyorsanız bunu bir de işvereninizin gözünden incelemelisiniz. Gerçekten eğitiminize değer veriyorlar mı? Böyle bir eğitimin ekstra bir değer katmayacağını düşünen yönetici veya işveren sizin için ekstra bir promosyon ve ücret artışı sağlamayacaktır. Elbette başka bir şirkete geçebilirsiniz, ama bütün bunları yapmadan önce işveren açısından da alacağınız eğitimi düşünmenizde yarar vardır. İşvereniniz böyle bir eğitime çok değer veriyor olabilir ve alacağınız eğitim şirketin hedefleriyle de birebir örtüşüyor olabilir; böyle bir durumda işvereniniz MBA eğitim masraflarının bir kısmını veya tamamını karşılayabilecektir.

Kendi Durumunuzu Düşünün

Sadece siz kendi durumunuzu gerçek anlamıyla düşünebilir ve MBA derecesinin sizin için doğru bir karar olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, MBA ile ilgili birçok kaynağı araştırmanız ve uzmanlardan tavsiye almanız bu kararı en doğru bir şekilde vermenize yardımcı olacaktır. Doğru bir karar da sizi istediğiniz hedefe doğrudan taşıyacaktır.

MBA eğitiminin yanlış bir karar olamayacağını da göz önünde bulundurun. Benzer hedeflere sahip diğer profesyonellerle aynı ortamda bir araya gelmenin, en son gelişmelere uygun uzmanlaşmış eğitimler almanın ve yeni bir profesyonel arkadaş ağını oluşturmanın tamamen yanlış bir karar olması imkansızdır. Bununla birlikte, en doğru karar sizi en kısa sürede hedefe ulaştıracağı için yukarıda saydığımız tavsiyeleri MBA eğitimine başlamadan önce düşünmenizi tavsiye ederiz.

Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişim için lütfen formumuzu doldurun 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir