Yurtdışında Eğitim Gören Türk Öğrenciler İçin En İyi Uluslararası Üniversite Seçenekleri

Türkiye’nin uluslararası yüksek öğrenime ilgisi yeni değildir. Yurtdışında okuyan Türk öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır. Yurtdışı eğitiminde en çok tercih edilen yerler; İngiltere(%30), Amerika(%30), Almanya(%8) ve Kanada(%4) ülkeleridir. Diğer popüler ülkeler ise; Fransa, İtalya, İspanya, Avustralya ve İsviçre’dir.

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin yaş gruplarının %46’sını 25-34 yaş aralığı oluşturuyor.

Türk öğrenciler tarafından en çok araştırılan ve tercih edilen 5 bölüm şu şekildedir:

  • Business Management (İşletme Yönetimi)– 23,40%
  • Engineering and Technology (Mühendislik Teknolojileri) – 18.90%
  • Social Sciences (Sosyal Bilimler)– 16,84%
  • Computer Science and IT (Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri)– 8.48%
  • Natural Sciences and Mathematics (Doğa Bilimleri ve Matematik)– 6,36%

2010 yılındaki eski verilere göre 50.000 Türk öğrencinin yurtdışında eğitim gördüğü ortaya çıkmıştır.  Bu öğrencilerin yarısından biraz fazlası,  yurtdışında yaz kurslarını ya da diğer kısa süreli kursları seçerken,  geri kalanı yurtdışında bir yıllık, yarım dönemlik programları tercih etmektedir.

OECD’nin 2011 yılındaki araştırmalarına göre; Türkiye, dünya genelinde, yurtdışına öğrenci gönderen ilk 15 ülke arasında yer almaktadır.

Türk Öğrenciler Neden Yurtdışında Eğitim Görmek İstiyor?

  • 2015 yılından beri; Türk üniversitelerindeki öğrenciler için yer sıkıntısı oluşmaktadır.
  • Türkiye’deki özel üniversitelerde yükseköğrenim ücretlerinin yüksek oluşu ve bu miktarların yurtdışındaki eğitim maliyetleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek çıkması,
  • Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyük genç nüfuslarından birine sahip olması (24 yaş ve altındaki nüfus % 43 civarındadır)
  • Ekonomik büyümenin oluşu ile birlikte orta sınıf nüfusu ve maddi açıdan daha iyi durumda olan nüfusun uluslararası eğitim seçeneklerine daha olumlu bakması
  • Türk hükümetinin, yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere çeşitli burslar sağlaması

Yurtdışında okumak isteyen Türk öğrenciler için popüler ülkeler hakkında bilgiler;

1-İngiltere:

İngiltere’de öğrenim görmek isteyen Türk öğrenciler, İngilizce dil becerilerini geliştirme fırsatları ile uluslararası koşullarda öğrenim görme fırsatlarından yararlanmaktadır.

İngiltere, dünyanın birçok prestijli üniversitesine sahiptir, bunların birçoğu tüm uluslararası üniversite sıralamasında yer almakta ve ülkeyi Türk öğrenciler de dahil olmak üzere tüm dünyadaki insanlar için son derece cazip kılmaktadır.

İngiltere için vize bilgileri; Türk öğrencilerin eğitim programları başlamadan 3 ay önce öğrenci vizesine başvurmaları tavsiye edilir. Vize sonuçlarının da genellikle yaklaşık üç hafta içinde çıkması beklenmektedir.

2-Amerika Birleşik Devletleri:

12,000’den fazla Türk öğrencisi, Amerikan kolejleri ve üniversitelerinde lisansüstü düzeyde eğitim görmektedir. Amerika’daki Türk öğrenciler için en popüler öğrenim görme alanları mühendislik, işletme, yönetim ve sosyal bilimlerdir.

Amerika için vize bilgileri; Türk öğrenciler istenilen seyahat tarihinden en az 6-8 hafta önce öğrenci vizesine başvurmalıdırlar. ABD elçilikleri vize sonucunu başvuru günü açıklamaktadırlar ve sonuçları 1 hafta içerisinde öğrencinin bıraktığı adrese göndermektedirler.

3-Almanya:

Almanya, büyük bir Türk nüfusuna sahip olması sayesinde Türk öğrenciler için de favori bir yer olmuştur. Ve Almanya’daki çoğu devlet üniversitesi ücretsizdir. Almanya’da eğitim almaya karar veren Türk öğrenciler, mezun olduktan sonra farklı istihdam olanaklarından yararlanabilirler.

Almanya için vize bilgileri; Türk öğrenciler, üniversite programının başlangıcından en az üç ay önce Alman vizesine başvurmalıdır. Almanya vize sonuçlanma süresi 3 ila 5 hafta sürmektedir.

4-Kanada:

Kanada, özellikle İngilizce konuşulan bir ülke olması ve çok sayıda İngilizce öğretmene sahip olan üniversite programları sağlaması açısından Türk öğrenciler için önde gelen bir eğitim merkezidir. Kanada’daki dil okulu merkezleri, bir dil kursuna ilgi duyan Türkleri çekmeye çalışmakta ve eğitim kurumları, üst düzey yerel okullar ve Türkiye’den hükumet temsilcileri ile görüşmeler yapmaktadır.

5-İrlanda:

İrlanda,  hem turistler için hem de yabancı öğrenciler için dünyadaki en davetkar ülkelerden biridir. Son zamanlarda, İrlanda’ya gelmeyi planlayan öğrenciler için vize başvurusu daha kolay hale gelmiştir ve bu durum ülkeyi Türk öğrenciler için daha cazip hale getirmiştir. İrlanda, 2011’den beri, İngilizce dil kursu için başvuran ve İrlanda’ya öğrenci vizelerinin sadece üç iş günü içinde işlenmesini sağlayan yeni bir sistemle çalışmaya başlamıştır.

6-Avustralya:

Avustralya, kozmopolit ortamı ile ünlüdür ve Türk öğrenciler, çeşitli üniversitelerdeki çeşitli eğlence etkinlikleriyle mükemmel bir şekilde ülkeye entegre olma şansına sahiptir. Avustralya’da, merkezi yerlerde sosyalleşip eğlenirken hayal edebileceğiniz her tür sporu yapmak için de harika yerler bulabilirsiniz.

Avustralya Türk öğrencilere online vize uygulaması yapmaktadır.

7-Malta:

Malta, konaklama yerlerine yakın bir yaz okulu, İngilizce dil kursunu ve güzel bir tatil deneyimini birleştirmek isteyen Türk öğrenciler için giderek daha ilgi çekici hale gelmiştir. Malta, ilgi çekici dil programları, güzel turistik mekanları ve gelişen gece hayatı sunan dil okulları ile ünlüdür. İstatistiklere göre son yıllarda Malta’daki dil okullarında, uluslararası öğrenci sayısında artış olduğu görülmüştür.

Yurtdışında dil eğitimi ve üniversite eğitimi seçenekleri için İletişim Formumuzu doldurun.