Yurtdışında Eğitim Almak İçin 25 Neden

Eğer hala ikna olmadıysanız, süper kültürlü bir uluslararası öğrenci olarak birinci sınıf eğitim almak için uzak bir ülkeye gitme sebebi arıyorsanız işte yurtdışında eğitim almak için 25 sebep.

Daha önce yurtdışında eğitim almış olanlar da, aşağıdaki listeye katılıp katılmadıklarını ve ekstra yorumlarını bize bildirebilirler.

1-CV’nizde İyi Görünür

Mezun olduğunuzda itibarlı bir meslek edinmiş olmak için beceri kazanırken aynı zamanda yeni bir ülkeyi keşfe çıkmak mükemmel bir şeydir.

2-Dil Becerilerinizi Tazeler

Okulda kazandığınız dil becerilerinizi hatırlıyor musunuz? Evet, biz de hatırlamıyoruz. Bu bilgilerinizi, yurtdışında eğitim alarak tazeleyin; ne kadar çok şey hatırladığınıza şaşıracaksınız.

3-Başka Bir Ülkede Yaşamak, O Ülkede Tatil Yapmaktan Tamamen Farklıdır

Eğitim alacağınız yeri uzun bir süre tecrübe edecek, en iyi kahve hangi mağazada satılır, turistlerin düşmemesi gereken tuzaklar nelerdir, şehirden en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim gibi yerel bilgilere sahip olacaksınız.

4-Farklı İnsanlarla Tanışırsınız

Farklı insanlarla karşılaşmanız sizin sadece iletişim becerilerinizi geliştirmeyecek, aynı zamanda da iyiyi kötüyü ayırt edebilmenize yardım edecektir.

5-Ömür Boyu Sürecek Arkadaşlıklar Kazandırır

Her tanıştığınız insanı sevmeyebilirsiniz ama en azından bir tane ömür boyu sürecek dostluk kazanmanız muhtemel (eğer arayı açmazsanız).

6-İlginç Yeni Yemekler Keşfedin

Hayatınıza “ paella /poutine /pierogi /schnitzel /shawarma /chimichanga /katsudon /bobotie “ gibi yemekler katın.

7-Farklı Bir Şekilde Eğitim Alın Ve Farklı Bir Şekilde Öğrenin

Sıklıkla, yurtdışında eğitim alan öğrenciler tamamen farklı bir öğretme tekniğiyle karşılaşırlar, bu gözünüzü korkutabilir ancak; size yeni öğrenme yolları açar.

8-Özgürlüğünüzü Kazanın

Özgür olmak o kadar da kolay değildir – Destiny’s Child grubundan bir alıntı yapmak gerekirse – ancak bu, 20li yaşlarda biri için ebeveynleriyle yaşamaktan daha eğlencelidir.

9-Kendinize Güvenmeyi Öğrenirsiniz

Yurtdışına taşınmak, kendinize olan özgüveni öğrenmek için bir sınavdır. Geri döndüğünüzde (eğer dönerseniz) başkalarına daha az bel bağlayacak, sorumluluğu kendi üzerinize alacaksınız.

10-Farklı Kültürler Hakkında Oldukça Bilgi Sahibi Olursunuz

Kültürel duyarlılık, sadece siyasetçilerin ihtiyaç duyduğu bir şey değildir, siz de yurtdışında eğitim alırken bu duyarlılığı geliştirebilirsiniz!

11-Kendi Kültürünüze Başka Bir Açıdan Bakarsınız

Kendi kültürünüzü özümsemek kolaydır ancak, başka bir ülkede yaşamak sizin kendi kültürünüze olan bakışınızı öğrenmenizde size yardımcı olur, bu da sizin alışılagelmiş şeylerin dışına çıkarak kendi görüşlerinizi oluşturmanıza yardım eder.

12-Kendinizi Daha Çok Tanırsınız

Kendinizi tamamen yeni bir ortama atmak, hangi konularda iyi hangi konularda kötü olduğunuzu anlamanıza yardım eder. Bunlar, yurtdışındaki eğitiminiz sırasında edinebileceğiniz şeylerdir.

13-Bir Yetişkin Olursunuz

Ergenlikten yetişkinliğe doğru olan geçiş evrenizi hızlandırın.

14-Hayat Tecrübesi Kazanırsınız

Yurtdışında eğitim almanın en iyi sebeplerinden birisi de hayat tecrübesi kazanmaktır. Hayatınızı nasıl düzenleyip bir bavula sığdıracağınızı, öngörülemeyen durumlarla başa çıkmayı, özgür ve kendine yetebilen bir birey olmayı öğrenirsiniz.

15-Anı Yaşayan, Maceracı Biri Olursunuz

Evinizden yüzlerce binlerce kilometre ötedeyken, anı yaşamak ve maceracılık sizin en iyi arkadaşınız olur. Yeni tecrübelere ve yeni görüşlere açık olun; eğlence sizi bulacaktır.

16-Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Daha İyi Öğrenirsiniz

Yurtdışında eğitim almak, sizin ortalama bir öğrenciden daha az eşyanızın olması demektir ve evinizden binlerce kilometre ötedeyken, alışık olduğunuz rahatlığı daha çok özlersiniz. 2 çiftten fazla ayakkabı seçeneğinizin olmasından, ebeveynlerinizin yaptığı yemeğe kadar her şeyden mutlu olanlar kulübüne hoş geldiniz.

17-Evrensel Bir Zihniyet Edinirsiniz

İşte, eğitimde ya da oyunda, nerde olursa olsun; argümanlarınızı desteklemek, inançlarınızı ifade etmek ve geleceğinizi yönlendirmek için evrensel zihniyetinizi kullanma yetisine sahip olacaksınız.

18-Uluslararası Öğrenci İndiriminin Tadını Çıkarın

Öğrenci indirimleri her zaman eğlencelidir, ama en eğlenceli olduğu zaman, başka bir mağazada değişik görünümlü bir parayla yapılmış olanıdır.

19-Unutulmaz bir tecrübedir

Ülkenizdeki arkadaşlarınız hikayelerinizi duymaktan sıkılmış olsa bile, bittikten çok uzun süre sonra dahi anılarınız sizinle kalacaktır.

20-Evinizi Ve Ailenizi Daha Çok Takdir Edeceksiniz

Ebeveyn tartışmaları ve kardeş kavgaları bile, onların ne kadar mükemmel olduğu düşüncenizin yanında sönük kalacak. (Aynı şekilde, onlar da sizin kötü yanlarınızı unutacak…) Geri döndüğünüzde ilişkileriniz daha güçlü görünecek!

21-Uluslararası Öğrenciler İçin Mali Destek Daha Yaygın Hale Geldi

Yurtdışında eğitim alırken beş parasız kalmak zorunda değilsiniz, çünkü kurumsal ve idari merkezler uluslararası öğrenci bursları için gün geçtikçe daha fazla olanak sunuyor.

22-Düşük Eğitim Ücretlerinden Yararlanın

Bu tabii ki, yurtdışı eğitiminizi hangi ülkede aldığınıza bağlıdır ancak Avrupa, Asya, Latin Amerika gibi bölgelerden bir yer seçerseniz, çok büyük borçlara girmeden de itibarlı bir üniversitede eğitim almanın mümkün olduğunu göreceksiniz.

23-Boş Zamanınızı Keşif Yapmak İçin Kullanırsınız

Dersler ve laboratuar oturumları arasında, yurtdışında eğitim alırken size keşif yapmanız için fazlasıyla boş vakit kalır. İkonik kent simgelerine gitmeyi seven biriyseniz,yeni yiyecekler denemeyi seviyorsanız ya da yerel marketlerde alışveriş yapmayı seven biriyseniz Facebook’ta vakit öldürmekten daha iyi bir yol her zaman vardır!

24-Uluslararası İş Olasılıklarınızı Arttırırsınız

Uluslararası bir öğrenci olarak eğitiminiz bittiğinde ülkenize geri dönebilirsiniz ancak birçok kişi de kalıp çalışma vizesine başvurur. Ülkenize dönüp başka yerlerde iş arasanız bile yurtdışı eğitimi sayesinde elde edilen uluslararası tecrübe, işverenler tarafından her zaman dikkate alınır.

25-Çünkü “Çeşitlilik Hayatın Tuzu Biberidir”

Bu söz; markette babanızın cips ararken söylediği bir şeye benziyor olabilir ancak doğrudur, çeşitlilikler ve yeni tecrübeler hayatı yaşanılır kılar. Bunu biraz harmanlayın: Yurtdışında Eğitim Alın!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir