Potansiyel işverenler neden Amerika’da eğitim alan bir çalışan adayı görünce bundan etkileniyorlar?

Amerika’da eğitim almak;  İngilizce dil becerilerine ve artık değeri artmış bir özellik olan kültürlerarası deneyime sahip olduğunuz anlamına gelir. Aynı zamanda, ileri teknoloji ve araştırmaya erişimi olan, dünyadaki en iyi öğretim sistemlerinden birinde okuduğunuzu gösterecektir. Derin bir eğitim aldığınızı, problem çözmeyi öğrendiğinizi ve alanınızdaki modern uygulamalar hakkında bilgi sahibi olduğunuzu gösterir.

Amerika ve yurtdışında eğitim sadece kağıttan diplomalar ve sertifikalar vermekle kalmaz. Deneyiminiz kim olduğunuz hakkında bir şeyler söyler. Başka bir ülkede -özellikle dilinizin konuşulmadığı yerlerde- yaşamak ve okumak zorludur, cesaret

ve olumlu bir tutum gerektirir. Bazen, bu özellikler diplomanızdan daha etkilidir.Burada hem uluslararası bir öğrenci hem de ziyaretçi olarak hayat, muhtemelen beklediğinizden farklı olacaktır. Filmlerden ve televizyon programlarından gelen görüntülerin her zaman doğru olmadığını bulmak hoş bir sürpriz olabilir. Amerikalılar çeşitli boyutlarda, renklerde ve şekillerde gelir ve genelde çok cana yakın olup sizin ve ülkeniz hakkında bilgi edinmek isteyeceklerdir.

Herhangi bir uluslararası öğrenci için Amerika’nın sunabileceği çok şey var: Dünyanın en prestijli, en üst sıralarda yer alan yükseköğretim sistemleri, eklektik şehirler ve güzel doğal parklar, kültür, tarih ve çok kültürlü bir nüfus.

Farklılık ve Çeşitlilik

Amerika’nın çok geniş bir okul yelpazesi, sayısız çalışma alanı ve özelleştirilmiş lisans programı bulunmaktadır. Eğer işletmeyle ilgileniyorsanız, sadece genel bir çalışmaya yönlendirilmez; muhasebe, pazarlama, uluslararası işletme, iş yönetimi, işletme yönetimi veya finans gibi birçok uzmanlık arasından seçim yapabilirsiniz. (Daha fazlası var!) Bu tür uzmanlık eğitimi de lisans ve yüksek lisans düzeyinde mevcuttur.

Farkında olmayabileceğiniz bir seçenek, üniversite eğitiminize başlayabileceğiniz iki yıllık bir okul olan bir CommunityCollege (topluluk üniversitesi) da okumak olabilir. Lisans eğitiminin ilk iki yılını CommunityCollege’ta tamamlayabilir ve ardından yeterlilik belgelerinizi dört yıllık bir üniversiteye aktarabilirsiniz. Bu sistem Amerika’da son derece yaygındır. CommunityCollege’lardaha düşük eğitim ücreti, daha küçük sınıf boyutları ve daha kişisel ilgi sunar. Birçok CommunityCollegehızlandırılmış İngilizce dil programları da sunmaktadır.

Seçimlerin çeşitliliği ve sayısı, Amerika’nın çeşitliliğini ve büyüklüğünü yansıtıyor. Büyük bir devlet üniversitesinde veya kolejde (özel üniversite) okuyabilirsiniz. Daha samimi bir kampüs ve daha küçük bir toplum tercih ederseniz, küçük bir özel üniversite seçebilirsiniz.

Amerika toprakları ve insanları da oldukça çeşitlidir. Nerede çalışmayı seçerseniz seçin, tarih ve yerel geleneklerden zengin bir bölgesel kitle ile karşılaşacaksınız. Örneğin, Amerika’nın Batı Kıyısı bölgesinde; birçok plajı, açık hava etkinliklerini; rahat tavırlı insanları ve muhtemelen çok sayıda yerel uluslararası topluluğu bulacaksınız. Orta Batı Amerika bölgesi; birçok büyük araştırma üniversitesine sahiptir ve insanları misafirperverliği ve nezaketi ile tanınır. Amerika, yeni göçmenleri özümseyen çok ırklı bir topluluktur, bu da bu ülkeyi deneyimlemek için çok dinamik ve heyecan verici bir yer haline getirir.

Benzersiz Bir Eğitim Sistemi

Amerika üniversiteleri ve kolejleri, çeşitli şekillerde kendi ülkenizdeki üniversitelerden farklı olabilir. Öncelikle, küçük sınıflar oldukça yaygındır. Bir sınıfta 10 ila 20 kadar az öğrenci olabilir, böylece size başarı için ihtiyaç duyduğunuz kişisel ilgi verilir. Derslerde, öğrenciler teşvik edilir ve tartışmaya katkıda bulunmaları beklenir. Profesörler, bürolarındaki öğrencilerle buluşur, hatta birlikte kahve ya da yemek bile yerler. Öğrencilerle fakülte arasındaki yakın ilişki, öğrencileri motive etmek ve müfredata kişisel bir yaklaşım kazandırmak için kullanılır. Amerika’da eğitim almak, verilen kariyer alanınızda paha biçilemez bir kaynak olan danışman bulma şansı verir.

Profesörlerinizin otoriteye meydan okumaya karşı korkusuzluklarına şaşırabilirsiniz. Akademik özgürlük, Amerikan üniversitelerinin ayırt edici özelliklerinden biridir. Öğretimle ilgili farklı perspektifleri fark edeceksiniz. Burada, öğrenciler bir problemi gözlemlemek ve analiz etmek, ardından çözmek için eğitilirler. Sınıf arkadaşlarınızı dinlemeniz ve görüşlerine meydan okumanız beklenir. Amaç pragmatik, sizin özgüven ve bir argümanı organize edip sunma becerisi kazanmanız üzerinedir.

Çoğu Amerikan üniversite öğrencisi, okul kampüsünde ya da yakınında yaşar. Yürüyüş, kayak, müze ziyaretleri, yeni şehirlere yapılan geziler ve yerel turistik alanlar gibi planlı ve gayri resmi faaliyetlere diğer öğrencilerle katılmak için birçok fırsatınız olacaktır. New York şehrini ziyaret ettiğinizi ve Özgürlük Heykeli’ne feribotla gittiğinizi bir düşünün! Birçok okulda, aynı zamanda etkinlikler de planlayan uluslararası öğrenci organizasyonları ve kulüpleri bulunmaktadır. Diğer öğrencilerle olan bu etkileşim İngilizce dil becerilerinizi geliştirecektir. Öğrenci arkadaşlarınız size ayrıca Amerikan kültürünü ve herhangi bir Amerikan üniversitesi veya kolej kampüsünde temsil edilen çeşitli kültürleri öğretecektir.

İleri Teknoloji

Amerika, birçok teknoloji ve araştırma alanında liderdir. Burada okurken, ileri teknoloji ve araştırmaya tanık olacaksınız. Seçtiğiniz alandaki önde gelen akademisyenlerle tanışma ve hatta çalışmak şansınız olabilir. Neden en iyileriyle çalışmayasınız?

Amerika’da yaşamak ve öğrenmek nefesinizi kesecek. Hayatınızın gidişatını kalıcı olarak değiştirecektir. Evinize değişmiş, daha özgüvenli, daha açık görüşlü ve bilinçli, çok geniş bir bakış açısına sahip bir dünya vatandaşına dönüşmüş olarak döneceğinizi garanti ediyoruz!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir