Kanada ve Amerika eğitim alınabilecek en iyi ülkeler arasındadırlar. Her iki ülke birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir. Karşılaştırıldıklarında birbirilerine göre avantajlı ve dezavantajlı özellikleri bulunmaktadır. Yine de verilecek karar seçim yapan öğrencinin isteklerine ve hedeflerine göre olmalıdır. İki ülke arasındaki şu farklılıkları dikkate almanız yararınıza olacaktır.

  • Kanada üniversitelerine başvuru Amerika’ya yapılacak başvurulara göre daha açık ve basittir.
  • Kanada üniversiteleri yüksek akademik standartları ve lisans sonrası eğitimde araştırmaya verdikleri önemle ön plana çıkmaktadırlar. Amerikan üniversiteleri ise teknolojinin en önünde yer almaktan ve öğrencilere mümkün olan en iyi ekipmanları ve kaynakları sunmaktan gurur duymaktadırlar.
  • Eğitim ücretleri açısından Kanada Amerika’ya göre daha ucuzdur. Kanada’daki yaşam maliyetleri de Amerika’ya göre daha uygundur.
  • Kanada’da eğitim alan öğrencilerin eğitimlerine devam ederken çalışabilme avantajları bulunmaktadır. Amerika’da ise haftada 20 saatten fazla çalışılması yasaktır.
  • Kanada’da eğitim alırken ülke dışına çıkmadan sürekli oturma iznine başvurulabilmektedir. Bu süreç Amerika’da oldukça zordur.
  • Kanada’da popüler ders konuları medya, hemşirelik, otelcilik ve mühendislik olurken, Amerika’daki popüler ders konuları mühendislik, yönetim, bilgisayar bilimleri, biyoteknoloji ve bilişim teknolojileridir.

Amerika’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Kanada’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.