Özellikle ülkemize yakın oluşu eğitim kalitesi ile birlikte düşünüldüğünde yurtdışındaki MBA için akla gelen ilk seçeneklerden birisi İngiltere’dir. Üniversite kültürü çok eskilere dayanan ülkenin en başta London School of Business olmak üzere 12 üniversitesinin MBA programı dünyadaki en iyi 100 MBA programı arasında yer almaktadır (QS Global MBA Rankings 2018).

London School of Business’ın dışındaki diğer önemli MBA programları şunlardır:

– Oxford (Saïd)

– Imperial College İş Okulu

– Cambridge Judge İş Okulu

– Cranfield Yönetim Okulu

– Warwick İş Okulu

Her türden akademik ihtiyaca, kariyer hedeflerine, bütçe kısıtlarına hitap eden bu programlar özellikle uluslararası öğrenciler tarafından talep edilmektedir. İngiltere’de birçok MBA programında öğrencilerin yarısından fazlası uluslararası statüdedir. Uluslararası öğrenciler bu programlarda ve sosyal ortamlarda İngilizce yetkinliklerini de daha ileri seviyelere taşıma fırsatı bulmaktadırlar.

Kariyere Etkisi

Okulun prestijine bağlı olarak İngiltere’de yapacağınız bir MBA kariyerinizi uçuşa geçirecektir. Yeni kazanılan yönetim becerileri, MBA sahibi olmanın prestiji, mezun ağı ve İngiltere gibi ileri teknolojiye ve gelişmiş bir ekonomiye sahip bir ülkede geçirilecek 1 yıl (bazı programlar daha uzun olabilirler) kariyerinizi pozitif yönde tamamen farklı bir çizgiye taşıyacaktır.

Financial Times 2017 verilerine göre İngiltere’deki en iyi 10 MBA programının mezunlarının ortalama geliri yıllık 127 bin dolardır.

MBA çeşitleri

Genel MBA Programları

Eğer sınırlı bir yönetici deneyimine sahipseniz fakat kariyerinizi hızlandırmak istiyorsanız pazarlama, finans gibi temel konuların işlendiği ve yönetime dair ileri düzey becerilerin sunulduğu bu programları tercih edebilirsiniz. Genellikle 1 yıl sürmektedir.

Yönetici MBA Programları

Halihazırda kıdemli bir yöneticisi iseniz ve kariyerinizi daha üst noktalara sıçratmayı hedefliyorsanız yönetici MBA programı (EMBA) size göredir. Daha uzun bir iş tecrübesi gerektiren bu programlara başvuran profesyoneller genel olarak daha ileri yaştadırlar. Eğitim ağırlıklı olarak akşamları ve hafta sonları yapılmaktadır.

Özel MBA Programları

Petrol, biyoteknoloji, sağlık, havacılık, müzik gibi belirli bir sektör üzerine MBA eğitimi alabilirsiniz ve konunuzda daha derin bilgi edinip kariyerinizi daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Ücretler

İngiltere’de MBA programlarının ortalama ücretleri yıllık 16.000 pound civarı olurken bu ücret 60 bin pound’a kadar çıkabilmektedir (studyin-uk.in). En düşük fiyatlı MBA Birleşik Krallık sınırları içinde bulunan Galler’deki Galler Trinity St David Üniversitesidir ve ücreti yıllık 4.000 – 10.000 pound’dur. Her ne kadar bazı MBA’lerin fiyatları ülke geneline göre düşük olsa da kampüs ve diğer üniversite olanaklarının olmaması gibi durumlar söz konusu olabileceği için seçim yapmadan önce iyice araştırma yapılmalıdır.

Öğrencilere kampüs dışında çalışmaya izin veren az sayıdaki ülkeden biri olan İngiltere’de okumanıza katkı olması için çalışabilirsiniz. Staj yapmak hem kazanç hem de MBA sonrası iş bulmak için iyi bir fırsattır.

MBA başvurusu için gereklilikler

İş Tecrübesi

Çoğu üniversite en az iki veya üç yıllık bir iş deneyimini şart koşmaktadır. İş tecrübesi olmadan MBA programlarına kabul eden üniversiteler olmasına rağmen bunların sayısı çok azdır.

IELTS

İngiltere’deki MBA programlarına başvurmak için IELTS Akademik yada IELTS UKVI sınavlarından birisine girmeniz gerekmektedir. Bu neredeyse tüm üniversiteler için gereklidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir