HAYALİNİZDEKİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA GİRMEK İÇİN 7 İPUCU

Seçtiğiniz yüksek lisans programında yer almak rekabetçi ve seçici bir süreçtir. Başvuruların sayısı her geçen yıl artamaya devam etmektedir. Bu nedenle de kabul ekipleri son derece seçici olmaya başlamıştır.

Başvurunuzun kabul olma şansı olduğundan emin olmak için, London Business School’un saygın kabul uzmanlarına danıştık ve en iyi ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

1. Gidebileceğiniz yerlere başvurun (veya yardımcı olabilecek bir kredi veya burs bulmalısınız)

Üniversite ücretini kendi cebinizden ödeyemiyorsunuz diye kapılar size kapanmış ve rüyalarınız onunla birlikte kaybolmuş değildir.

Fakat bir kredi almaya başlamadan veya bir burs için başvurmadan önce, durun ve bu okulun finansmanındaki güçlüklerin gelecekte daha fazla kazanca dönüşüp dönüşmeyeceğini kendinize sorun. Bazı kurslar diğerlerinden daha değerli olacaktır. 2016’da, LBS’den bir yüksek lisans mezunu, mezuniyetin üç ayı içinde bir iş teklifi aldı! Bu nedenle, lisansüstü iş istatistiklerini araştırdığınızdan emin olun.

2. Yurtdışı eğitim fuarlarına katılın

Birkaç tane lisansüstü okul, büyük şehirlerde muhtemel öğrenciler için etkinlik düzenliyor ve bu da potansiyel olarak başvurunuzu değerlendiren insanlarla tanışmak için mükemmel bir yoldur. London Business School, dünyanın en büyük lisansüstü fuarlarından birinde bir standa sahiptir ve Londra kampüsünde bilgi seansları yürütür. Bir etkinliğe kaydolabilir ve hedefleriniz hakkında başvuruları değerlendiren danışmanlarla konuşma şansını elde edebilir ve okulla iyi bir eşleşmeniz olup olmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

3. Okul öğrencileri ile derslerinin nasıl olduğunu öğrenmek için yakınlaşın.

Bir lisansüstü kursun – ancak gerçekten iyi olanın – araştırma yapmanın biraz daha dolaylı yolu- mevcut öğrenciler aracılığı ile olanıdır. Nasıl bulacaksınız peki? Sosyal medya ile.

LinkedIn veya Twitter’da geçerli bir öğrenci bulduğunuzda, ideal olarak sizinle aynı lisans eğitimine devam eden ya da karşılıklı bağlantıyı paylaşan birisi varsa onlarla iletişime geçin: “Merhaba, [okul ismi] başvurmayı düşünüyorum. Bir kahve içip tecrübelerinizi duymak isterim.Teşekkürler, [Adınız] ”

Karşı karşıya oturmakta olan bir öğrenci olduğunda, bölüm veya ders hakkında soru sormaya çekinmeyin. Verdikleri bilgiler, bir rehberde bulacağınızdan daha dürüst olur.

4. Standart testlerinizde ekstra yol kat edin. Eğer gerekirse tekrar deneyin.

İyi standartlaştırılmış test puanı tek başına okula girmek için yeterli olmazken, terazileri kendi lehinize çevirmek için yeterli olabilirler. Unutmayın, standartlaştırılmış testler, iyi bir çalışma planı ve düzeltme için yardım olması koşuluyla basittir. Üniversite kurs ve sınavlarının aksine, standartlaştırılmış testler, ne kadar akıllı olduğunuzun bir ölçüsü değildir – daha ziyade sınava ne kadar aşina olduğunuzun bir ölçüsüdür.

5. Üniversitenin değerleri hakkında bir bilince sahip olun

Her üniversitenin kendine özgü değerleri ve ahlakı vardır ve kabul görevlileri, kişilik ve değerlerinizin üniversiteleri için uygun olduğunu gösteren işaretleri arıyor olacaklardır. Bunu tabii ki yapmak için birçok yol var – üniversitenin yayınlanmış araştırmalarına bakarak veya kabul danışmanlarıyla konuşarak.-

6. Bir akademik danışmanın yardımına ihtiyacınız var

Kabul denemenizde doğru nota mı dikkat ediyorsunuz? GMAT’yi tekrar denemeli misiniz? CV’niz profesyonelce görünmüyor mu? Emin değilseniz, üniversitenizin akademik danışmanından başvurunuzu incelemesini isteyin.Arkadaşlarınız ve ailenizden farklı olarak, bir okul danışmanı, size farklı düzeyde destek sunabilmelidir. Yani başvurunuzun olabildiğince güçlü olmasına yardımcı olurlar.

7. Google’da ‘’Mülakat soruları”nı arayın

Üniversite ve iş başvuru sahipleri, çoğunlukla görüşmeler hakkında forumlarda blog yazabilir veya cevaplayabilir; bu nedenle olası mülakat soruları bulmak mümkündür. Ne bekleyeceğinizi biliyorsanız, beklenmedik zamanda gelebilecek beklenmedik soruların cevaplarını prova edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir