Neden Amerika’da Eğitim Almalıyım?

Amerika dünyada en çok rağbet gören eğitim merkezidir.

Haklı olarak, birçok öğrenci eğitim almak için diğer ülkeler yerine Amerika’yı tercih etmektedir. Dünyanın başta gelen kuruluşlarına Amerika ev sahipliği yapmaktadır,bunun yanı sıra; dünya standartlarında eğitim alabileceğiniz ve sonrasında kariyerinizde başarıya ulaşabileceğiniz birinci sınıf üniversiteler de Amerika’da bulunmaktadır. Amerika teknolojide,iş dünyasında, sanatta ve birçok alandaki çığır açan gelişmelerin de çıkış noktasıdır.

Aşağıdakiler, öğrencilerin eğitim almak için Amerika’yı seçme sebeplerinden birkaçı:

Kaliteli eğitim ve eşsiz öğretim programı

Amerika eğitimi dünyaca tanınmaktadır. 2015-2016 QuackquarelliSymonds Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasından 30’u Amerika’da bulunmaktadır. Amerika üniversitelerinde okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra bu kadar başarılı olmalarının sebebi, sosyal bilimler ile eğitim almış olmalarıdır. Bu da demek oluyor ki öğrenciler yalnızca bir branşa değil, matematik ve bilim, felsefe, tarih edebiyat gibi dallara da odaklanıyor.

Sosyal bilimlerin faydası, sizi mevcut kariyer planınıza ve bu planın da ötesine hazırlamasıdır. Sosyal bilimler sizin daha akıllı, daha düşünceli, kendi branşınızın ve başka bir alanın işinde başarılı olabilen bir insan yapar. Yönetici olabilir, kendi işinizi kurabilir ya da ilginizi çeken herhangi bir alanda başarılı olabilirsiniz. Mezun olduktan sonra size sınırsız olanaklar sunar.

Kültürel Çeşitliliği

Amerika’daki üniversiteler farklılıklara saygı duyar ve büyük önem verir, yani sınıflarda tüm yaş gruplarından, tüm dinlerden, tüm milletlerden öğrenciler bulunur. Bu oldukça ufuk açıcıdır ve kültürler arası hoşgörüye teşvik eden zengin bir öğrenme ortamı oluşturur. Çoğu sınıf yalnızca 20 kişiden oluşur ve profesörler ders haricinde bile öğrencileri tanımak ve öğrenme süreçlerini desteklemek için vakit harcarlar.

Amerika kampüslerinde oldukça aktif bir sosyal yaşam bulunmaktadır: Benzer ilgi alanlarına sahip öğrencilerin iletişim kurmasını sağlamak ve kariyer fırsatları oluşturmak için öğrencilerin katılabileceği birçok kulüp ve organizasyon vardır.

Amerika’da o kadar çeşitli kültürler vardır ki bu eğitim almayı ve yaşamayı ilgi çekici bir hale getirir. Çoğu şehirde ve kasabada, çeşitli mutfaklar vardır ve uluslararası sporlar, dünyaca ünlü müzik festivalleri, olağanüstü sanat galerileri ve müzeler gibi herkes için eğlenceli bir şeyler bulabilirsiniz.

İstihdam olanakları

Amerika’da uluslararası öğrenciler kampüsteki bir işte haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Birçok öğrenci vaktini staj yaparak ya da ilgili alanlardaki işlerde üniversite kredileri için çalışmalarına yardımcı olabilecek Müfredat Stajı (Curricular Practical Training) yaparak değerlendiriyor. Neredeyse tüm üniversitelerde, hatta büyük şehirlerde bulunmayanlarda bile öğrencilerin güveni staj yerleri bulmaları için çalışan personeller vardır.

Aynı zamanda tüm üniversiteler gerçek bir iş tecrübesi sağlayacak müfredat dışı aktiviteler sunar. Bunlar okul gazetesi için yazı yazmak, bilim fuarlarına katılmak, münazara takımlarında bulunmak gibi aktivitelerdir. Asıl amaç, sınıfta öğrendiklerinizi pekiştirerek size pratik kazandırmaktır. Bu, iş görüşmesi yaparken oldukça önemlidir.

Amerika’daki tüm kurumlarda öğrencilerin CV’ lerine yardım etmek, iş görüşmesindeki becerilerini geliştirme, eğitimleri sırasında ve sonrasında iş fırsatları bulabilmelerine yardım etmek için profesyonellerin çalıştığı kariyer hizmet bölümü bulunur.

Herkese Uygun Öğrenme Ortamı

Amerika’nın büyüklüğü ve kurumlarının fazlalığı sayesinde her öğrenciye uygun bir şeyler vardır. Büyük ve geniş kampüsler adeta bir şehir gibi; küçük ve samimi kampüsler ise arkadaşlarınızla toplantı yeriniz gibidir. Tropikal adalar, çorak çöller, karlı ovalar, Büyük Kanyon ve Manhattan… Amerika’da gerçekten herkes için ve her türlü öğrenci için bir şeyler vardır.

İngilizce Seviyesinde Yükselme

Amerika’da konuşulan dil İngilizcedir ve tüm dersler İngilizce olarak verilir. Öğrenciler becerilerini geliştirip işverenler için daha cazip bireyler haline gelebilirler. Amerika’daki çoğu kampüs özellikle uluslararası öğrenciler için İngilizce kurs olanakları sunar, aynı zamanda öğrencilerin dillerini geliştirebilecekleri danışma programları ve öğrenci grupları gibi imkanlar sunar.

Uluslararası Öğrenci Oranlarının Yüksekliği

Amerika milyonlarca uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar bu nedenle onların neye ihtiyacı olduğunu bilir ve onları en iyi şekilde ağırlamak için destek şebekerine sahiptir. Amerika’daki üniversitelerin uzun yıllardır tüm dünyadan gelen öğrencilerle elde etmiş olduğu tecrübeler vardır. Dünyamız gittikçe küreselleşmektedir, bu nedenle diğer kültürleri anlamak, öğrencilerin gelecekteki başarıları için çok önemlidir.

 Olağanüstü Yenilikleri ve Araştırmaları Barındırması

Amerika, bilimsel ve yaratıcı yeniliklerin öncüsüdür. Özellikle de Amerika’da bulunan büyük araştırma kuruluşları, öğrencilere profesörlerle birebir çalışma fırsatı sunar ve sınıfta öğrendiklerini laboratuvarlarda ve çalıştaylarda uygulama imkanı verir. Amerika kuruluşları, fakültelerin saha çalışmalarını gururla destekler ve öğrencilerin  üstlenebileceği araştırma fırsatları için kullanabilecekleri bilgi, erişime hazırdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir