Yurtdışı Eğitim Hedefleriniz Neler?

Yurtdışı eğitim denilince kişilerin aklına ilk etapta dil eğitimleri ve üniversite gelmektedir. Peki yurt dışı eğitim sadece üniversite veya dil okulu için mi tercih edilmelidir?

Yurtdışı eğitim tercih edecek kişiler, kariyerleri ve gelecek planlarına yönelik olarak bir çok alternatife sahiptirler.  Günümüzde öğrencilerin bir çoğu kariyer hedeflerine uygun doğru programı seçme konusunda sıkıntı yaşamaktadır.

Bizler yurt dışı eğitim danışmanı olarak öğrencilere sadece okul önerisinde bulunmamaktayız. Öğrencilerimizin kariyer hedeflerine ve sahip olmak istedikleri mesleğe göre onları en doğru ve en çok verim elde edecekleri programa doğru yönlendirmekteyiz.

2018 yılının başlarında olduğumuz şu günlerde bir çok kişi gelecek planlarını ve kariyer hedeflerini güncellemiş ve kendilerine ulaşmak istediği hedeflere göre yeni yollar çizmiştir. Sıra ise bu programları uygulamaya geliyor.

Peki sizin için doğru olan yolu nasıl bulacaksınız? Size uygun kariyer gelişimi sağlayan veya derslerinize yardımcı olan yurtdışı eğitim programı hangisi?

Öncelikle yurtdışı eğitim programlarının hepsinde; eğitim dilleri İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca’dan birini veya birden fazlasını yetkin bir seviyede biliyor olmanız gereklidir.

Sertifika, Diploma Programları, Lisans Eğitimi, Yüksek Lisans Eğitimi, Kısa süreli Mesleki Kurslar veya Özel Amaçlara Yönelik Kurslardan (IELTS-TOEFL TestDaf Hazırlık veya Akademik İngilizce gibi) hangisine katılacak olursanız olun, eğitimi alacağınız ülkenin dilini bilmek zorundasınız. Bu nedenle eğer dil seviyenizde sorun varsa 2018 planlarınız arasında Yurtdışında Dil Eğitimi Almak mutlaka olmalıdır.

Eğer dil seviyeniz iyiyse;

Üniversite öğrencisiyseniz, derslerinizde zorlanıyor veya yüksek lisans yapma düşünceniz var ise; sizin için doğru program Akademik İngilizce programları olacaktır.

Özel Sektörde çalışıyor ve dil tazminatı alabileceğiniz bir işteyseniz, Yüksek Lisans veya Doktora hedefiniz var ise, banka sınavlarına hazırlanıyorsanız TOEFL veya IELTS Hazırlık kurslarına katılarak kısa sürede istenilen skoru elde edebilirsiniz.

İşyerinizde sık  sık İngilizce konuşuluyor ve yurtdışı yazışmaları yapılıyorsa, işinizi yaparken teknik terimlerde sıkıntı yaşıyorsanız, yeni mezun veya son sınıftaysanız (kısa vadede iş hayatına atılma planlarınız var ise) İş İngilizcesi ve Mesleki İngilizce Kursları size uygun programlar olacaktır.

Bu programlardan birine ihtiyaç duymuyor ve dil seviyeniz iyiyse;

Alanınızda uzmanlaşabileceğiniz kısa veya uzun süreli eğitimler almak istiyorsanız veya yurt dışında iş tecrübesi elde etmek istiyorsanız yurt dışında sertifika ve diploma programlarına katılmak doğru bir seçenek gibi görünüyor. Bu programlara katılan öğrenciler bazı ülkelerde çalışma izni alabiliyor ve iş deneyimi de elde edebiliyor.

Özel sektörde çalışmak isteyen ve yurt dışı bağlantılı büyük şirketlerde kariyer hedefi isteyen kişiler sertifika ve diploma programları ile birlikte rakiplerinden bir adım öne geçebiliyor.

Sertifika ve Diploma Programları değil amacının Yüksek Lisans derecesi elde etmekse, kariyer hedefiniz akademisyen olmaksa ve dil seviyeniz iyiyse;

Yurtdışında birçok ülkede ağırlıklı İngilizce eğitim olmak üzere bir çok dilde yüksek lisans programları verilmekte ve bu programların bir çoğu YÖK tarafından da tanınmaktadır. Ücretsiz eğitimlerin ve kolay kabul şartlarının olduğu size uygun mutlaka bir okul ve üniversite bulunabilir. Bu nedenle yüksek lisans yapma hayaliniz var ise yurtdışı sizin için hayal olmasın.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak öğrencilere hem akademik eğitimlerini en doğru şekilde alma fırsatı sunar hem de kültürel çeşitliliğin yüksek olduğu bir ortamda öğrencilerin ufkunu genişletmesine olanak sağlar.

İngilizce seviyesi fark etmeksizin üniversite sınavında yerleşmiş veya yerleşememiş, Yurtdışında üniversite eğitimi almanın avantajlarının farkında olanlar ve tekrar sınav stresi yaşamak istemeyen öğrenciler;

Sizin için hazırlık eğitimi ile birlikte veya direkt olarak lisans eğitimine başlayabileceğiniz birçok ülke seçeneği de bulunmaktadır. Bazı ülkelerde üniversite eğitimleri Türkiye’den bile uygun fiyatlara gelebilmektedir.

Günümüzde birçok üniversite ve yüksek lisans mezunu yaptığı iş başvurularından diğer adaylar arasında sıyrılamazken yurtdışında eğitim alan kişiler çok daha rahat bir şekilde iş görüşmelerinde kendilerini gösterebilmektedir. Yurtdışı eğitimkişilere;

  • Mesleki Deneyim,
  • Anadil seviyesinde Yabancı Dil Becerisi
  • Vizyon Sahibi Bir Duruş ve
  • Her Alanda Farkındalık kazandırmaktadır.

Birçok kişi arasından fark yaratarak sıyrılmak ve hayalindeki geleceğe sahip olmak için Yurtdışı Eğitim Seçeneklerini incelemek ister misiniz?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir