İngiltere’de Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Şimdi, İngiltere’de bir üniversiteye katılıp katılamayacağınıza karar vermenin en zor kısmına geldik: Para. Kimse para üzerine düşünmeyi sevmiyor, ancak; İngiltere’de bir üniversiteye katılmanın sizin için uygun olup olmayacağını belirlemede para oldukça önemli.

İngiltere’de eğitim görmek için yalnızca okul ücretinin ve eğitim ücretlerinin yeterli olmayacağını, geçim giderleri için de bir bütçeye ihtiyacınız olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Amerika, Avustralya, herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi ya da Avrupa Çevre Ajansı ülkelerinden birinden geliyorsanız, muhtemelen masraflar şu anki masraflarınızla aynı olacaktır.

Üniversite Katılım Ücretleri

İngiltere’deki birçok üniversite öğrencisi, eğitim ücreti için yıllık 9.000 £ ödemektedir. Ortalama yıllık 6.000 £’dur. Terminolojiye dikkat edin; okul ücreti kelimesi yükseköğretimde kullanılmaz, ücret(fees) kelimesini kullanırlar. Ücretler tüm eğitim masraflarını ve okulun sağlayacağı özel ders hizmetleri, bilgi teknolojisi ve kütüphane hizmetleri gibi okuldan alacağınız tüm ekstra hizmetleri kapsar. “ücret” kelimesinin bu kullanımı, Amerika gibi ülkelerde okul ücreti dışında ödediğiniz masrafları tanımlamak için kullanılan “ücretler” kelimesinden farklıdır. Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda) vatandaşı değilseniz, muhtemelen Birleşik Krallık vatandaşı olan kişilerden daha fazla ücret ödersiniz. Bazı durumlarda, uluslararası üniversite öğrencileri yıllık 10.000£ ve üstü ücret öder.(Kendi ülkenizle anlaşması bulunan bir üniversitede eğitim görüyorsanız bu durum değişebilir.)

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin masrafı, üniversite öğrencilerinin masrafından daha fazladır. İngiltere’de yaşayanların yıllık ücretleri yaklaşık 12.000£’dur. Eğer İngiliz değilseniz, yüksek lisans derecesi kazanmak için yıllık 20.000£’dan fazla ödersiniz. Bu miktar katıldığınız üniversiteye ve alanınıza göre değişiklik gösterebilir.

Katıldığınız dersler için birtakım kitaplar ve materyaller almak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda, üniversite alacak olduğunuz kitapların ortalama fiyatına karar vermenize yardımcı olur. Katılmayı planladığınız üniversiteyle iletişim halinde olduğunuzdan emin olun, onlar okul ücreti ile birlikte eğitim masraflarınızın ne kadar olduğuna karar vermenizde yardımcı olurlar.

Eğer bu rakamlar sizi endişelendirdiyse, değerlendirmeniz gereken önemli bir konu var. Eğer tüm üniversite hayatınız için İngiltere’de bir üniversiteye katılacaksanız, üniversite hayatınız kendi ülkenizde yapacak olduğunuzdan çok daha kısa sürecektir. Bir üniversite öğrencisi olarak, yalnızca üç yıl eğitim alacak (4 değil), yüksek lisans eğitimi için de 1 yıl eğitim alacaksınız. Yani aslında İngiltere vatandaşı değilseniz maliyet yüksek gibi görünebilir ama uzun vadede maliyet neredeyse aynı, hatta daha da azdır.

İngiltere’de Mali Destek

Eğitimi daha kısa bir sürede tamamlamanın yanı sıra, İngiltere’de uluslararası bir öğrenci olarak birçok mali destek bulabilirsiniz. İngiltere, uluslararası öğrencilere her zaman kucak açıcı olmuştur ve bu öğrenciler için ödenen burslar ve hibeler harikadır. Yılda 20.000’in üzerinde öğrenci mali destek almaktadır. Mali destek, öğrencinin mali ihtiyacına ve akademik hakkına göre verilir.

İngiltere’de uluslararası öğrenci olarak hak ediyor olabileceğiniz bursları bulabilmeniz için birçok websitesi vardır:

-Burs Seçenekleri Arama: http://www.scholarship-search.org.uk/

-İngiltere Eğitim Bursları: http://www.educationuk.org/global/articles/scholarships-financial-support/

-Avrupa Konseyi Web Sitesi : http://www.britishcouncil.org/

-Öğrenciler için Profesyonel Makale Yazma Hizmeti: http://www.essayorders.co.uk/

Bu web sitelerin hepsi binlerce burs fırsatı içerir ve bu sitelerdeki birçok burs İngiltere vatandaşı olmayan öğrenciler için uygundur. Avrupa Konseyi de, İngiltere’de bir koleje katılma yolunuzda sizin birçok farklı bakış açısı kazanmanıza yardım edebilir.

İngiltere’deki birçok üniversite, bünyelerine katılan uluslararası öğrencilerine burs fırsatı sunar. Burslardan bazıları hak kazanmaya dayalı, bazıları ihtiyaca bağlı, bazıları da yalnızca bir programda uluslararası öğrenci olduğunuza bağlı olarak verilir. Bu tarz okula özel burslar hakkında bilgi toplamak için dış ilişkiler bölümünüzdeki mali destek bölümüyle iletişim kurun.

Yüksek lisans yapan uluslararası öğrencilerin maliyetlerini azaltmak için daha fazla imkanı vardır. Çoğu üniversite, okuduğunuz bölüm ve diğer kriterlere bağlı olarak (çalışma ve araştırma saatleri) ücretlerinizin büyük çoğunluğunun hatta tamamının ödendiği programlar sunar. Böyle bursları kazanmak zorlayıcı olabilir ancak İngiltere’deyken yüksek lisans yapmak istiyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Yüksek lisans öğrencileri için devlet bazlı burslar daha azdır ancak katıldığınız üniversiteden alabileceğiniz para daha fazladır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, mali desteğiniz daha az olsa bile, İngiltere’de eğitim almanın maliyeti, süre daha kısa olduğu için daha azdır. Üniversitede geçen zamanınızın bütçesini yaparken bu yardımcı olacaktır. Lisans eğitiminiz için İngiltere’ye gelirseniz, daha az maliyet ve daha kısa sürmesi nedeniyle, yüksek lisans eğitimi almayı bile düşünebilirsiniz.

Kolej masraflarınızı karşılamada yardımcı olmak için mali destek almakla ilgileniyorsanız, katılmak istediğiniz üniversitenin mali destek bölümü ve uluslararası ilişkiler bölümüyle iletişim kurmak için zaman ayırın.

Tüm bu kaynaklar, sizin İngiltere’de mali olarak yük altında kalmış olduğunuz hissine kapılmamanız için sizi doğru bir şekilde yönlendirecek ve siz de dersleriniz sırasında eğlenip, başarılı olacaksınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir