İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’deki eğitim sistemi ilköğretim, ortaöğretim, ileri eğitim ve yüksek öğretim olmak üzere dört ana bölüme ayrılmıştır. İngiltere’deki çocuklar yasal olarak ilköğretim ve ortaöğretime devam etmek zorundadırlar ve bu da yaklaşık olarak 5 yaşından 16 yaşına kadar sürmektedir.

İngiltere’deki eğitim sistemi basamaklara ayrılır ve  bu basamaklar aşağıdaki gibidir:

  • Aşama 1: 5 – 7 yaş
  • Aşama 2: 7 – 11 yaş
  • Aşama 3: 11 – 14 yaş
  • Aşama 4: 14 – 16 yaş

Genellikle 1. Ve 2. Basamaklar ilkokulu  kapsar ve 11 yaşında bir öğrenci ortaokula geçecek ve 3. Ve 4. Basamakları tamamlayacaktır.

Öğrenciler her aşamanın sonunda değerlendirilir. En önemli değerlendirme , öğrencilerin GCSE’leri veya uzun adıyla Orta Öğretim Genel Sertifikları’dır. Öğrenciler, GCSE’lerini aldıktan sonra ileri eğitim ve daha sonra yüksek öğretime katılma ya da okulu bitirip çalışma dünyasına girme konusunda seçime sahiptirler.

İngiltere’deki eğitim sistemine genel bakış beş ana bölüme ayrılmıştır:

İlköğretim

İlköğretim, İngiltere’de 5 yaşında başlar ve 11 yaşına kadar devam eder. İngiltere eğitim sistemindeki bir ve ikinci aşamalardan oluşur.

Ortaöğretim

11-16 yaş arasındaki öğrenciler, üç ve dördüncü aşamalarda ortaokul eğitimine

başlayacak ve GCSE’lerini almak üzere ilerleyeceklerdir.

İngiltere’de ilköğretim ve ortaöğretim zorunludur, 16 yaşından sonra eğitim isteğe bağlıdır.

İleri Eğitim

Bir öğrenci, ortaöğretimi bitirdikten sonra, A Düzeyleri, Genel Ulusal Mesleki Nitelikleri (GNVQ), BTEC sertifikaları veya diğer nitelikleri almak için daha ileri eğitime geçme seçeneğine sahiptir. Üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler, ileri eğitimlerini tamamlamak zorundadırlar.

Yüksek Öğretim

Muhtemelen en önemli konulardan biri de İngiltere’deki yüksek öğretim sistemi ve uluslararası öğrenciler için nasıl işlediğidir. Çoğu uluslararası öğrenci, kendi ülkelerinin İngiltere’deki ‘’ileri eğitime’’ eşdeğerliğini tamamladıktan sonra doğrudan İngiltere yüksek öğretim sistemine girerler.

Giriş Koşulları

İngiltere’de eğitimin her aşamasında, o aşamaya giriş yapmak için bazı gereksinimler vardır.

İngiliz Üniversitelerine başvuru ve giriş koşulları hakkında detaylı bilgi için Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim, Eğitim Danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir