Ülkeler Rehberi:

Yeni Zelanda:

  • Başkent: Wellington
  • Para Birimi:Yeni Zelanda Doları (NZD)
  • Ülkenin Nüfusu:693.000
  • Ana Dili: İngilizce
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 25 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 9 saat saat
  • Popüler Şehirleri: Auckland, Wellington

Ülke hakkında bilgi:

Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre’de, Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir. Ülke Avustralya’nın 1.500 Km güneydoğusunda yer almaktadır. Yeni Zelanda başlıca 2 büyük ada ile birçok küçük adacığın birleşiminden oluşmuş bir ülkedir.

Ülkenin Kuzey adası, Güney adasına göre yüz ölçümü açısından daha küçük olmasına rağmen Kuzey adası daha küçüktür. Kuzey Adasına, sadece Yeni Zelanda’da yaşayan, uçamayan ve kuyruğu olmayan bir kuş olan “Kiwi” kuşunun adı verilmiştir. Yeni Zelanda yerlileri kendilerine ‘Kiwi’ demektedir.

Dünya’nın en oksijenli yerlerinden biri olan Yeni Zelanda, yüksek dağları ve geniş ovaları nedeniyle oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir. Yeni Zelanda’nın yerli halkı nüfusunun %15’ini oluştururken, Avrupalı nüfus oldukça fazladır.

Ekonomisi:

Dünyada refah düzeyi en yüksek ülkelerden biri Yeni Zelanda’dır. Ülkenin en önemli gelir kaynakları; tarım, hayvancılık, balina avcılığı, altın madenciliği ve denizcilik gelmektedir.

Ülke geçmişinde imalat sanayinde sadece iç pazarına odaklı üretim yaparken şuanda serbest piyasa ekonomisine geçerek birçok ülke ile ticaret yapmaktadır. Ekonomisinde önemli yer tutan yün ihracatında dünyadaki payı en büyük ülkelerden biridir.

Sanayisi:

Yeni Zelanda ihtiyaç duyduğu sanayi ürünlerinin çoğunu dışarıdan almaktadır. İthal ettiği ürünlerin başında Petrol ve çeşitli madenler gelmektedir. Ancak dış satımda dünya üzerinde en etkin olduğu alanlar, hayvancılık, peynir üretimi, yün ihracatı ve yağ ihracatı ülkenin en büyük gelir kaynaklarıdır.

Yaşam:

Yeni Zelanda’da yaşam ülkenin muhteşem doğası ve kozmopolit şehirleri ile oldukça keyiflidir.

Ülkede Auckland ve Wellington gibi büyük şehirler çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Yerli halkı küçük şehirlerde görmek daha mümkündür.

Yeni Zelanda’nın birçok şehrinde doğal güzellikleri, yeşil alanları görebilmeniz mümkündür. Bu nedenle de doğa sporları ve kamp yapmak için ideal konumlardan biridir.

Ülkede oldukça güvenli bir ülkedir. İnsanlar Yeni Zelanda’da stresten uzak ve saygı sevgi içerisinde yaşamaktadır. Ülkenin bu yapısı güler yüzlü, yardımsever halkından fark edilmektedir.

Yeni Zelanda’nın yeme-içme kültürü İngilizlere çok benzemektedir. Öyle ki milli yiyecekleri Fish and Chips’dir. Bu kültürün dışında ülkede bir çok dünya mutfağının (Türk yemekleri dahil) restoranlarını görebilirsiniz.

Ulaşım:  

Yeni Zelanda’da şehir içi toplu taşıma büyük şehirlerde oldukça kolay ve ucuzdur. Toplu taşıma’da kullanılabilen araçlar otobüs, tren ve feribotlardır.  Ulaşım kartları günlük alınabileceği gibi aylık alınması doğrultusunda oldukça avantajlı fiyatlara sahiptir.

Şehirlerarası ulaşımda ise uçak, tren, feribot ve otobüs tercih edilmektedir.

İklim:

Yeni Zelanda Güney Yarım Kürede yer aldığı için mevsimler Ekvatorun kuzeyinde bulunan ülkelere göre terstir. Yazın en sıcak ayları Ocak, Şubat ayları; Kışın en soğuk ayları ise Temmuz, Ağustostur. Ülkede Ilıman bir iklim genel olarak görülmek ile birlikte iç kesimlerinde kar yağışı kış mevsiminde oldukça fazladır. Sıcaklık -10 derecelere kadar iner.

Kıyı kesimlerinde ise yazın ortalama sıcaklık 25 derece olup yıl boyunca yağışlı bir iklim vardır.

Popüler Şehirleri:

Auckland: Ülkenin en kozmopolit ve en şehirleşmiş şehri Auckland’dır. Şehir her sene Dünya’nın en yaşanabilir şehirleri arasında ilk 5’de yer almaktadır.

Volkanik bir yerleşim yeri olan Auckland, yemyeşil doğası, geniş kumsalları ve limanları ile ünlüdür. Dünya’nın en büyük Yatçılık yarışması Auckland’da düzenlenmektedir.

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin bazı bölümleri Auckland’da çekilmiştir ve şehir bu nedenle ciddi gelir kazanmıştır.

Wellington: Başkent Wellington dağlar ile kaplı görüntüsü ile tanınmaktadır. Okyanusya kıtasında yer alan en kalabalık başkenttir. Yeni Zelanda’nın siyaset, kültür ve sanat şehri olarak bilinen Wellington  Kuzey adasının güney batı ucunda yer almaktadır.