YGS, LYS gibi herhangi bir sınav şartına tabi olmadan veya YKS okul puanı gibi bir temel şart aranmadan Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı okumak mümkündür!

Ukrayna, tüm dünya üniversiteleri arasında, sadece lise diploması ile %99’lara varan kabul oranları ile dikkat çekerken, üniversite eğitimini en ekonomik fiyatlarla almanıza olanak tanır. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır. Uzak yol kaptanlığı eğitimi de, eğitim alabileceğiniz program seçeneklerine dahildir. 

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı Okumak için Kabul Şartları:

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı eğitimi İngilizce veya Ukraynaca dillerinde alınabilir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde Uzak Yol Kaptanlığı okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı eğitimlerine devam edebilirler.

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı Bölümlerinin Eğitim Dili Nedir?

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı eğitimi İngilizce veya Ukraynaca dillerinde alınabilir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde Uzak Yol Kaptanlığı okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı eğitimlerine devam edebilirler.

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı Hazırlık Eğitimi:

Dil yeterliliği olmayan Türk öğrencilerin, Ukrayna’da lisans eğitimine başlayabilmeleri için dil eğitimlerini tamamlamaları ve lisans eğitimlerine devam edecekleri üniversitenin dil yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER, HAZIRLIK EĞİTİMİNİ İSTEDİĞİ OKULDA ALABİLİR!

Hazırlık eğitiminin alındığı üniversitede lisans eğitimine devam etme koşulu yoktur. Hazırlık eğitimi tamamlandığında, öğrenciler Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir Ukraynaca dil bilgisi sertifikası alır. Bu sertifika ile de eğitim dili Ukraynaca olan tüm Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimine devam edebilir.

Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, Ukraynaca ve İngilizce hazırlık paket programları ile 1 yıllık dil eğitimi sürecinizde size A’dan Z’ye tüm süreciniz boyunca destek olmaya hazır.

Ukrayna’da Ukraynaca dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da İngilizce dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı Eğitimi Kaç Yıldır?

Ukrayna’da da hazırlık sonrası Uzak Yol Kaptanlığı lisans eğitim süresi 4 yıldır.

Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı Okumanın Maliyeti Nedir?

Okulların yıllık ücretleri 1.600 USD ile 2.400 USD arasında değişmektedir. Aşağıda, seçebileceğiniz okul ve programların yıllık ücretlerini ayrı ayrı belirtmekteyiz. Ancak genel itibari ile minimum maliyetler üzerinden yıllık örnek bir maliyet tablosunu sizler için hesapladık.

Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm maliyetler dahil şekilde yıllık 4.275 USD’ye Ukrayna’da Uzak Yol Kaptanlığı okumak mümkün.

YILLIK MİNİMUM MALİYETLER Uzak Yol Kaptanlığı
Okul ücreti $1.600
Yurt ücreti $350
Sağlık sigortası $75
Oturum izni $50
Yıllık beslenme $2.000
Ulaşım bedeli $100
Diğer maliyetler $500
Yıllık min. maliyet $4.675
Hazırlık Sonrası Lisans Eğitim Süresi 4 Yıl

 

Ukrayna Üniversitelerinden Alınan Tıp Diplomasının YÖK denkliği Var mı?

Ukrayna’da alınan tıp eğitiminin birebir YÖK denkliği yoktur. Ukrayna’dan tıp diplomasın alan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde denklik almak isterler ise, seviye tespit sınavına tabi olurlar. Seviye Tespit Sınavı, yurt dışı üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin bilgi ve yeterliliklerini ölçen ve yine YÖK tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Denklik alabilmek için öğrencilerin 100 tam puan üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. 40 üzeri puan alan öğrenciler, YÖK denkliğini almaya hak kazanır. Sınav kapsamı, öğrencinin eğitim aldığı program kapsamından oluşur. Yılda 4 ila 6 kez gerçekleştirilen bu sınava, giriş hakkı sınırsızdır.

Ukrayna’da Üniversite kaydı için Gerekli Belgeler:

1- LİSE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

2- LİSE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ)

3-FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR DOĞUM BELGESİDİR.) (APOSTİLLİ)

4- SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

5- PASAPORT ASLI (EN AZ 2 YIL GEÇERLİ OLMASI GEREK,10 YILLIK ALINMASINI TAVSİYE EDERİZ.)

7- 2 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

8- VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN VEKALETNAME

9- BANKA HESAP DÖKÜMÜ ( 2000 USD )

Önemli Notlar:

1- Sağlık raporu ve Hiv testi vize başvurusunda gerekli olduğundan dolayı ve konsolosluğun son 3 ay içerisinde alınan testleri kabul gördüklerinden dolayı bu belgelerin Temmuz ayının ilk haftasında alınması ve yetkili danışmanımıza teslim edilmesi gerekir.

2- Apostil işlemleri kaymakamlık veya valilik tarafından yapılmakta olup, noter tasdikli belgelere yapılan Apostiller Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple tüm belgelerin orijinallerine Apostil yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçede, kaymakamlık veya valilik tarafından Apostil yapılamayacağı söylenirse, sağlık raporunu Toplum Sağlık merkezinden, diploma ve transkripti ise İlçe Eğitim Müdürlüğünden onaylatarak apostil işlemleri yapılabilir.

3- Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmamalıdır. Belge talep edilirken mutlaka “Formül A belgesi almak istiyorum” denmelidir.

4- Sağlık raporunun “Tam Teşekküllü” olmasına gerek yoktur. Aile hekiminden basit bir sağlık raporu yeterli olacaktır.

6- Vize dönemine gelmeden, örnek vekaleti temsilcilerimizden alabilirsiniz.

7- Banka hesap dökümünde bir kriter aranmamaktadır. Herhangi bir hesapta 2000 USD göstermek yeterli olacaktır. Banka hesabı öğrenci adına olmalıdır.

8- Pasaport süresi kadar oturum izni verildiğinden dolayı, pasaportların 5 yıllık çıkartılmasını tavsiye ederiz. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde ilave maliyet ve uğraş doğabilir.