Aylarca sınava hazırlandım ama YKS’yi kazanamadım diye sakın üzülmeyin. Ukrayna’da üniversite eğitimi için YKS puanına ihtiyacınız yok!

 

 

Ukrayna’da üniversite okumak son yıllarda Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir durumdur. Bunun birden fazla sebebi vardır. Bu sebeplerin en başında Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrencilerden YKS şartı istenmemesi gelmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bu ülkeyi tercih etmelerinin diğer nedenleri ise, kesinlikle ülkedeki eğitim kalitesi, Ukrayna’daki üniversitelerin YÖK VE AB denkliğinin oluşu ve Ukrayna’da üniversite eğitiminin diğer ülkelere kıyasla daha uygun fiyatlı oluşudur.

İşte Ukrayna’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden:

 1. Ukraynaüniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta olup rahatlıkla denklik alınabilmektedir.
 2. Ukrayna’da üniversite okumak için öğrencilerin ödeyeceği yıllık harç fiyatları ve yaşam maliyetleri oldukça ekonomiktir.
 3. Ukrayna75 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, Ukrayna’da üniversite okumak için YKS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul alınabilmektedir.
 4. Ukraynahalkı aynı zamanda kültür ve sanata önem veren bir ülkedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi alan öğrenciler farklı bir vizyon ve kişisel gelişim kazanır.
 5. Ukraynakonsolosluğu, Ukrayna’da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilere vize alımında zorluk çıkarmaz.
 6. Odessa, Kharkiv, Sumi gibi öğrenci şehirlerinde eğitim dili Ukraynaca olup, aynı zamanda günlük yaşamda da dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça konuşulmaktadır.
 7. Tıp ve Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.
 8. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli ve aynı zamanda eğlenceli bir atmosfer mevcuttur.
 9. UkraynaTürkiye arasında pasaport olmadan kimlik ile giriş çıkış yapılabilmektedir.
 10. Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

 

 • Ukrayna Üniversitelerinin Kabul Şartları:

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrenciler sadece lise diploması ile istediği okulda ve bölümde okuyabilirler.

Ukrayna’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerin karşısına iki farklı eğitim dili çıkacaktır. Bunlardan biri Ukraynaca bir diğeri ise İngilizcedir. Ukraynaca ya da İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler, tercih ettikleri bölümlere ait hazırlık programları ile 1 yıl hazırlık eğitimi sonrası lisans eğitimlerine devam edebilir.

 

Ukrayna’da üniversite eğitimi için başvurular öncesi dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir, mutlaka inceleyiniz!

 

 

 • Ukrayna’da Üniversite Eğitiminin Maliyetleri:

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konuların başında okulun AB tanınırlığı ve YÖK denkliği gelir. Ukrayna’da toplam Avrupa Birliği tarafından tanınan 312 adet üniversite vardır ve bunlardan yaklaşık 90 üniversitenin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) denkliği mevcuttur.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için, uluslararası niteliğinde kabul edilen üniversitelerde yıllık öğrenim ücreti 1500 ile 3500 USD arasında olup, aylık yaşam maliyetleri ise 200 ile 300 USD arasında değişmektedir. Ukrayna’da devlet yurtları aylık 35 USD civarındayken, özel yurtlar 80-120 USD arasında değişmektedir. Ev konaklamalarında ise eşyalı evler yaklaşık 350-500 USD arasında bulunabilmektedir.

 

 

 • Ukrayna’da Eğitim Süresi

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer husus ise eğitim süreleridir. Ukrayna’da lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Diş Hekimliği, Eczacılık programları 5 yıl, Tıp programları ise 6 yıl, Mühendislik ve Mimarlık programları 4 yıl, Denizcilik programları 4 yıl ve Ekonomi, İşletme vb bölümler de 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 yıl sürmektedir.

 • Vize Prosedürü:

Ukrayna’da üniversite öğrencileri uzun dönem öğrenci vizesine tabidir. Ukrayna Konsolosluğu, öğrenci vize alımlarında genellikle sorun yaşanmayan bir merkezdir.Ukrayna’ya turistik vizeler kalktığından dolayı öğrencilerin aile bireyleri veya arkadaşları rahatlıkla ülkeye giriş – çıkış yapabilir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz burayı tıklayarak Ukrayna’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir