YGS, LYS gibi herhangi bir sınav şartına tabi olmadan veya YKS okul puanı gibi bir temel şart aranmadan Ukrayna’da tıp okumak mümkündür!

Ukrayna, tüm dünya üniversiteleri arasında, sadece lise diploması ile %99’lara varan kabul oranları ile dikkat çekerken, üniversite eğitimini en ekonomik fiyatlarla almanıza olanak tanır. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır. Tıp eğitimi de, eğitim alabileceğiniz program seçeneklerine dahildir.

Ukrayna’da Tıp Okumak için Kabul Şartları:

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, Ukrayna’da tıp okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da tıp eğitimi İngilizce veya Rusça dillerinde alınabilir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde tıp okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da tıp eğitimlerine devam edebilirler.

Rusça mı İngilizce mi Tıp Okumalıyım?

Bu sorunun cevabı tamamen kişisel tercihlere göre değişir. Ukrayna üniversiteleri, eski ve köklü üniversitelerdir. Ukrayna’da üniversite eğitimi ağırdır. Öğrencilerimizin tercihlerini yaparken bu noktayı göz önüne almalarında fayda var.

Bu eski ve köklü okullarda, daha tecrübeli ve eski profesörler genellikle Rusça dilinde eğitim verir. Diğer yandan İngilizce de bir dünya dili ve Rusça ’ya kıyasla öğrencilerimizin Türkiye’deki eğitim hayatlarından daha aşina oldukları bir dil. Dolayısıyla bu ağır eğitimi daha rahat hakimiyet sağlayacakları bir dilde almayı da tercih edebilirler.

Ukrayna’da Tıp Hazırlık Eğitimi:

Dil yeterliliği olmayan Türk öğrencilerin, Ukrayna’da lisans eğitimine başlayabilmeleri için dil eğitimlerini tamamlamaları ve lisans eğitimlerine devam edecekleri üniversitenin dil yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER, HAZIRLIK EĞİTİMİNİ İSTEDİĞİ OKULDA ALABİLİR!

Hazırlık eğitiminin alındığı üniversitede lisans eğitimine devam etme koşulu yoktur. Hazırlık eğitimi tamamlandığında, öğrenciler Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir Rusça/İngilizce dil bilgisi sertifikası alır. Bu sertifika ile de eğitim dili Rusça/İngilizce olan tüm Ukrayna üniversiteleri ve Rusya üniversitelerinde lisans eğitimine devam edebilir.

Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, Rusça ve İngilizce hazırlık paket programları ile 1 yıllık dil eğitimi sürecinizde size A’dan Z’ye tüm süreciniz boyunca destek olmaya hazır.

Ukrayna’da Rusça dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da İngilizce dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da Tıp Eğitimi Kaç Yıldır?

Tıpkı Türkiye’deki gibi, Ukrayna’da da hazırlık sonrası tıp lisans eğitim süresi 6 yıldır.

Ukrayna’da Tıp Okumanın Maliyeti Nedir?

Okulların yıllık ücretleri 2.650 USD ile 4.800 USD arasında değişmektedir. Aşağıda, seçebileceğiniz okul ve programların yıllık ücretlerini ayrı ayrı belirtmekteyiz. Ancak genel itibari ile minimum maliyetler üzerinden yıllık örnek bir maliyet tablosunu sizler için hesapladık.

Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm maliyetler dahil şekilde yıllık 5.725 USD’ye Ukrayna’da Tıp okumak mümkün.

YILLIK MİNİMUM MALİYETLER TIP BÖLÜMÜ
Okul ücreti $2.650
Yurt ücreti $350
Sağlık sigortası $75
Oturum izni $50
Yıllık beslenme $2.000
Ulaşım bedeli $100
Diğer maliyetler $500
Yıllık min. maliyet $5.725
Hazırlık Sonrası Lisans Eğitim Süresi 6 Yıl

Ukrayna’da Tıp Okuyabileceğiniz Üniversiteler:

Kharkiv Karazin Üniversitesi /V. N. Karazin Kharkiv National University

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor. Öğrenci şehri olarak da bilinen Kharkiv şehri ,oldukça renkli ve hareketli bir şehir hayatına sahiptir.

Kharkiv Karazin Üniversitesi;

 • 1804 yılında kurulmuştur ve Ukrayna’da ki ilk kurulan üniversiteler arasında yerini almıştır.
 • 14.000 Öğrencisi vardır.
 • Tıp, Psikoloji, Hukuk bölümleri üzerine tercih edilen bir üniversitedir.
 • Üniversite bünyesinde 4 fakülte,2 enstitü ve 17 uzmanlık dalında eğitim verilmektedir. Bu bölümlerde toplam 35 profesör, 255 öğretim görevlisi ve 104 doktora öğrencisi bulunmaktadır.
 • Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında 401. Sırada yerini almıştır.
 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

Kharkiv Karazin Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

 

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi/ Kharkiv National Medical University

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor. Öğrenci şehri olarak da bilinen Kharkiv şehri ,oldukça renkli ve hareketli bir şehir hayatına sahiptir.

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi;

 • 1930 yılında kurulmuştur.
 • 7000 Öğrencisi vardır.
 • 850 öğretim görevlisini bünyesinde barındırmaktadır.
 • Kharkiv şehrinde Tıp Eğitimi tavsiye edilmektedir.
 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

 

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.800 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.500 USD

 

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi/Taras Shevchenko National University of Kyiv

Genel olarak baktığımız zaman Kiev şehri Ukrayna’nın başkenti olup, 2,7 milyon nüfusu olduğu görülmektedir. 603.000 km2 yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte 179 m rakıma sahiptir. Başkent olduğu için Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre konaklama ve yaşam koşulları bakımından biraz daha pahalıdır. Kültür ve eğlence kriterlerine çok fazla dikkat eden Kiev şehrinde Bale, Opera, Tiyatro salonları birçok noktada bulunmaktadır. Aynı zamanda farklı mutfak kültürlerine de önem vermektedir.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi;

 • 1834 yılında kurulmuştur.
 • 20.000 Öğrencisi vardır.
 • Sadece İngilizce tıp okumak mümkündür.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.040 USD

 

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500 olan şehirdir. 163 km2 yüz ölçümüne sahip olan Odessa 40 m rakıma sahiptir. Kültürel yapısı tarihi kiliseleri ve manastırları ile de dikkatleri çekmektedir. Sahil yapısı Antalya şehrimize benzemekte olup oldukça fazla turist alan şehirlerden birisidir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi;

 • 1900 yılında kurulmuştur.
 • 4.500 Öğrencisi vardır.
 • Sadece üç alanda eğitim verir: Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği eğitimleri kalitesi Ukrayna genelinde bilinmektedir.
 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.370 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.410 USD

 

Zaporojie Tıp Üniversitesi/ Zaporojie Medical University

Dinyeper Nehri’nin sahilinde bulunan ve Ukrayna’nın Zaporijya Oblastı’nın idarî merkezi olan, 746.750 nüfuslu şehirdir.  1770’te Alexandrivska’nın Rus İmparatorluğu’nun sınırlarını Türklerden ve Tatarlardan korumak için yaptırdığı surlarla birlikte kurulmuştur. Ülkenin en büyük 6. şehridir. Şehirde bulunan havalimanı, çok sayıda turist için şehri bir çekim merkezi haline getirmiştir. Eğlence hayatının yanı sıra, müzeleri, katedralleri, parkları gibi pek çok gezilecek-görülecek destinasyonu olan şehir; ulaşım açısından da elverişli bir konumda bulunmaktadır.

Zaporojie Tıp Üniversitesi;

 • Tarihi, 1903 yılında kurulan kadın Pedagojik Eğitim Merkezine dayanır.
 • 1921 yılında enstitü olarak organize olmuştur.
 • Tümü tıp alanında, 8 farklı fakültesi vardır.
 • 120’si profesör olmak üzere 676 kişilik bir eğitim kadrosuna sahiptir.
 • Araştırma programları ile ünlüdür.
 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

Zaporojie Tıp Üniversitesi’nde tıp okumanın maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.000 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.100 USD

 

Sumy Devlet Üniversitesi/Sumy State University

Ukrayna demografik yapısı içinde 269.000 nüfusu ile önemli bir yere sahip olan Sumi şehri, ülkenin kuzey doğu bölümünde yer alıyor. Sumy Oblast bölgesinde yer alan Sumi, 145 km2 alana sahiptir. 1652 yılında kurulan şehir, Dinyeper Nehri’nin sol kolu olan Psel nehri yanında yer alıyor. 1905 Devrimi sonrası Sumi Cumhuriyeti olarak bağımsız olan şehir, köy birliği şeklinde yapıya sahipti. Sumy Bölgesel Sanat Müzesi önemli bir kültürel merkezken Çehov Müzesi de Çehov sokakta yer alıyor.

Sumy Devlet Üniversitesi;

 • 1948 yılında kurulmuştur.
 • 9.000 Öğrencisi vardır.
 • Tıp, Diş hekimliği ve Uluslar arası ekonomi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.
 • AB birliği tarafından tanınmaktadır.
 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

Sumy Devlet Üniversitesi’nde Tıp Okumanın Maliyeti:

İngilizce Tıp yıllık eğitim ücreti: 4.300 USD

Rusça Tıp yıllık eğitim ücreti: 3.850 USD

Ukrayna Üniversitelerinden Alınan Tıp Diplomasının YÖK denkliği Var mı?

Ukrayna’da alınan tıp eğitiminin birebir YÖK denkliği yoktur. Ukrayna’dan tıp diplomasın alan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde denklik almak isterler ise, seviye tespit sınavına tabi olurlar. Seviye Tespit Sınavı, yurt dışı üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin bilgi ve yeterliliklerini ölçen ve yine YÖK tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Denklik alabilmek için öğrencilerin 100 tam puan üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. 40 üzeri puan alan öğrenciler, YÖK denkliğini almaya hak kazanır. Sınav kapsamı, öğrencinin eğitim aldığı program kapsamından oluşur. Yılda 4 ila 6 kez gerçekleştirilen bu sınava, giriş hakkı sınırsızdır.

Ukrayna’da Üniversite kaydı için Gerekli Belgeler:

1- LİSE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

2- LİSE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ)

3-FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR DOĞUM BELGESİDİR.) (APOSTİLLİ)

4- SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

5- PASAPORT ASLI (EN AZ 2 YIL GEÇERLİ OLMASI GEREK,10 YILLIK ALINMASINI TAVSİYE EDERİZ.)

7- 2 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

8- VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN VEKALETNAME

9- BANKA HESAP DÖKÜMÜ ( 2000 USD )

Önemli Notlar:

1- Sağlık raporu ve Hiv testi vize başvurusunda gerekli olduğundan dolayı ve konsolosluğun son 3 ay içerisinde alınan testleri kabul gördüklerinden dolayı bu belgelerin Temmuz ayının ilk haftasında alınması ve yetkili danışmanımıza teslim edilmesi gerekir.

2- Apostil işlemleri kaymakamlık veya valilik tarafından yapılmakta olup, noter tasdikli belgelere yapılan Apostiller Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple tüm belgelerin orijinallerine Apostil yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçede, kaymakamlık veya valilik tarafından Apostil yapılamayacağı söylenirse, sağlık raporunu Toplum Sağlık merkezinden, diploma ve transkripti ise İlçe Eğitim Müdürlüğünden onaylatarak apostil işlemleri yapılabilir.

3- Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmamalıdır. Belge talep edilirken mutlaka “Formül A belgesi almak istiyorum” denmelidir.

4- Sağlık raporunun “Tam Teşekküllü” olmasına gerek yoktur. Aile hekiminden basit bir sağlık raporu yeterli olacaktır.

6- Vize dönemine gelmeden, örnek vekaleti temsilcilerimizden alabilirsiniz.

7- Banka hesap dökümünde bir kriter aranmamaktadır. Herhangi bir hesapta 2000 USD göstermek yeterli olacaktır. Banka hesabı öğrenci adına olmalıdır.

8- Pasaport süresi kadar oturum izni verildiğinden dolayı, pasaportların 5 yıllık çıkartılmasını tavsiye ederiz. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde ilave maliyet ve uğraş doğabilir.