YGS, LYS gibi herhangi bir sınav şartına tabi olmadan veya YKS okul puanı gibi bir temel şart aranmadan Ukrayna’da Diş Hekimliği okumak mümkündür!

Ukrayna, tüm dünya üniversiteleri arasında, sadece lise diploması ile %99’lara varan kabul oranları ile dikkat çekerken, üniversite eğitimini en ekonomik fiyatlarla almanıza olanak tanır. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır. Diş Hekimliği eğitimi de, eğitim alabileceğiniz program seçeneklerine dahildir.

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak için Kabul Şartları:

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, Ukrayna’da Diş Hekimliği okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da Diş Hekimliği eğitimi İngilizce veya Rusça dillerinde alınabilir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde Diş Hekimliği okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da Diş Hekimliği eğitimlerine devam edebilirler.

Rusça mı İngilizce mi Diş Hekimliği Okumalıyım?

Bu sorunun cevabı tamamen kişisel tercihlere göre değişir. Ukrayna üniversiteleri, eski ve köklü üniversitelerdir. Ukrayna’da üniversite eğitimi ağırdır. Öğrencilerimizin tercihlerini yaparken bu noktayı göz önüne almalarında fayda var.

Bu eski ve köklü okullarda, daha tecrübeli ve eski profesörler genellikle Rusça dilinde eğitim verir. Diğer yandan İngilizce de bir dünya dili ve Rusça ’ya kıyasla öğrencilerimizin Türkiye’deki eğitim hayatlarından daha aşina oldukları bir dil. Dolayısıyla bu ağır eğitimi daha rahat hakimiyet sağlayacakları bir dilde almayı da tercih edebilirler.

Ukrayna’da Diş Hekimliği Hazırlık Eğitimi:

Dil yeterliliği olmayan Türk öğrencilerin, Ukrayna’da lisans eğitimine başlayabilmeleri için dil eğitimlerini tamamlamaları ve lisans eğitimlerine devam edecekleri üniversitenin dil yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER, HAZIRLIK EĞİTİMİNİ İSTEDİĞİ OKULDA ALABİLİR!

Hazırlık eğitiminin alındığı üniversitede lisans eğitimine devam etme koşulu yoktur. Hazırlık eğitimi tamamlandığında, öğrenciler Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir Rusça/İngilizce dil bilgisi sertifikası alır. Bu sertifika ile de eğitim dili Rusça/İngilizce olan tüm Ukrayna üniversiteleri ve Rusya üniversitelerinde lisans eğitimine devam edebilir.

Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, Rusça ve İngilizce hazırlık paket programları ile 1 yıllık dil eğitimi sürecinizde size A’dan Z’ye tüm süreciniz boyunca destek olmaya hazır.

Ukrayna’da Rusça dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da İngilizce dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da Diş Hekimliği Eğitimi Kaç Yıldır?

Ukrayna’da da hazırlık sonrası Diş Hekimliği lisans eğitim süresi 5 yıldır.

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumanın Maliyeti Nedir?

Okulların yıllık ücretleri 2.550 USD ile 5.450 USD arasında değişmektedir. Aşağıda, seçebileceğiniz okul ve programların yıllık ücretlerini ayrı ayrı belirtmekteyiz. Ancak genel itibari ile minimum maliyetler üzerinden yıllık örnek bir maliyet tablosunu sizler için hesapladık.

Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm maliyetler dahil şekilde yıllık 5.625 USD’ye Ukrayna’da Diş Hekimliği okumak mümkün.

YILLIK MİNİMUM MALİYETLER

DİŞ HEKİMLİĞİ
Okul ücreti $2.550

Yurt ücreti

$350

Sağlık sigortası $75
Oturum izni $50
Yıllık beslenme $2.000
Ulaşım bedeli $100
Diğer maliyetler $500
Yıllık min. maliyet $5.625
Hazırlık Sonrası Lisans Eğitim Süresi 5 Yıl

Ukrayna’da Diş Hekimliği Okuyabileceğiniz Üniversiteler:

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi/ Kharkiv National Medical University

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor. Öğrenci şehri olarak da bilinen Kharkiv şehri ,oldukça renkli ve hareketli bir şehir hayatına sahiptir.

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi;

 • 1930 yılında kurulmuştur.
 • 7000 Öğrencisi vardır.
 • 850 öğretim görevlisini bünyesinde barındırmaktadır.
 • Kharkiv şehrinde Diş Hekimliği Eğitimi tavsiye edilmektedir.
 • İngilizce veya Rusça Diş Hekimliği okumak mümkündür. 

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okumanın maliyeti:

İngilizce Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 5.450 USD

Rusça Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 4.800 USD

Odessa Beşeri Bilimler Üniversitesi/ Odessa Humaniter University

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500 olan şehirdir. 163 km2 yüz ölçümüne sahip olan Odessa 40 m rakıma sahiptir. Kültürel yapısı tarihi kiliseleri ve manastırları ile de dikkatleri çekmektedir. Sahil yapısı Antalya şehrimize benzemekte olup oldukça fazla turist alan şehirlerden birisidir.

Odessa Beşeri Bilimler Üniversitesi;

 • 2002 yılında kurulmuştur.
 • 000 Öğrencisi vardır.
 • Diş hekimliği ve eczacılık bölümleri üzerine tercih edilen bir üniversitedir.
 • Üniversite bünyesinde 4 fakülte,2 enstitü ve 17 uzmanlık dalında eğitim verilmektedir. Bu bölümlerde toplam 35 profesör, 255 öğretim görevlisi ve 104 doktora öğrencisi bulunmaktadır.
 • Ders geçme konusunda rahat bir üniversitedir.
 • Üniversitenin kendine ait devlet yurdu bulunmamaktadır.
 • İngilizce veya Rusça Diş Hekimliği okumak mümkündür.

 

Odessa Beşeri Bilimler Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okumanın maliyeti:

İngilizce Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 2.850 USD

Rusça Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 2.550 USD

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500 olan şehirdir. 163 km2 yüz ölçümüne sahip olan Odessa 40 m rakıma sahiptir. Kültürel yapısı tarihi kiliseleri ve manastırları ile de dikkatleri çekmektedir. Sahil yapısı Antalya şehrimize benzemekte olup oldukça fazla turist alan şehirlerden birisidir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi;

 • 1900 yılında kurulmuştur.
 • 500 Öğrencisi vardır.
 • Sadece üç alanda eğitim verir: Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği eğitimleri kalitesi Ukrayna genelinde bilinmektedir.
 • İngilizce veya Rusça Diş Hekimliği okumak mümkündür.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okumanın maliyeti:

İngilizce Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 5.120 USD

Rusça Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 3.980 USD

Sumy Devlet Üniversitesi/Sumy State University

Ukrayna demografik yapısı içinde 269.000 nüfusu ile önemli bir yere sahip olan Sumi şehri, ülkenin kuzey doğu bölümünde yer alıyor. Sumy Oblast bölgesinde yer alan Sumi, 145 km2 alana sahiptir. 1652 yılında kurulan şehir, Dinyeper Nehri’nin sol kolu olan Psel nehri yanında yer alıyor. 1905 Devrimi sonrası Sumi Cumhuriyeti olarak bağımsız olan şehir, köy birliği şeklinde yapıya sahipti. Sumy Bölgesel Sanat Müzesi önemli bir kültürel merkezken Çehov Müzesi de Çehov sokakta yer alıyor.

Sumy Devlet Üniversitesi;

 • 1948 yılında kurulmuştur.
 • 000 Öğrencisi vardır.
 • Tıp, Diş hekimliği ve Uluslar arası ekonomi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.
 • AB birliği tarafından tanınmaktadır.
 • Sadece İngilizce Diş Hekimliği okumak mümkündür.

Sumy Devlet Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Okumanın Maliyeti:

İngilizce Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 4.000 USD

 

Zaporojie Tıp Üniversitesi/ Zaporojie Medical University

Dinyeper Nehri’nin sahilinde bulunan ve Ukrayna’nın Zaporijya Oblastı’nın idarî merkezi olan, 746.750 nüfuslu şehirdir.  1770’te Alexandrivska’nın Rus İmparatorluğu’nun sınırlarını Türklerden ve Tatarlardan korumak için yaptırdığı surlarla birlikte kurulmuştur. Ülkenin en büyük 6. şehridir. Şehirde bulunan havalimanı, çok sayıda turist için şehri bir çekim merkezi haline getirmiştir. Eğlence hayatının yanı sıra, müzeleri, katedralleri, parkları gibi pek çok gezilecek-görülecek destinasyonu olan şehir; ulaşım açısından da elverişli bir konumda bulunmaktadır.

Zaporojie Tıp Üniversitesi;

 • Tarihi, 1903 yılında kurulan kadın Pedagojik Eğitim Merkezine dayanır.
 • 1921 yılında enstitü olarak organize olmuştur.
 • Tümü tıp alanında, 8 farklı fakültesi vardır.
 • 120’si profesör olmak üzere 676 kişilik bir eğitim kadrosuna sahiptir.
 • Araştırma programları ile ünlüdür.
 • İngilizce veya Rusça Diş Hekimliği okumak mümkündür.

Zaporojie Diş Hekimliği Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okumanın maliyeti:

İngilizce Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 4.500 USD

Rusça Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti: 3.500 USD

Ukrayna Üniversitelerinden Alınan Diş Hekimliği Diplomasının YÖK denkliği Var mı?

Ukrayna’da alınan Diş Hekimliği eğitiminin birebir YÖK denkliği yoktur. Ukrayna’dan Diş Hekimliği diplomasın alan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde denklik almak isterler ise, seviye tespit sınavına tabi olurlar. Seviye Tespit Sınavı, yurt dışı üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin bilgi ve yeterliliklerini ölçen ve yine YÖK tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Denklik alabilmek için öğrencilerin 100 tam puan üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. 40 üzeri puan alan öğrenciler, YÖK denkliğini almaya hak kazanır. Sınav kapsamı, öğrencinin eğitim aldığı program kapsamından oluşur. Yılda 4 ila 6 kez gerçekleştirilen bu sınava, giriş hakkı sınırsızdır.

Ukrayna’da Üniversite kaydı için Gerekli Belgeler:

1- LİSE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

2- LİSE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ)

3-FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR DOĞUM BELGESİDİR.) (APOSTİLLİ)

4- SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

5- PASAPORT ASLI (EN AZ 2 YIL GEÇERLİ OLMASI GEREK,10 YILLIK ALINMASINI TAVSİYE EDERİZ.)

7- 2 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

8- VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN VEKALETNAME

9- BANKA HESAP DÖKÜMÜ ( 2000 USD )

Önemli Notlar:

1- Sağlık raporu ve Hiv testi vize başvurusunda gerekli olduğundan dolayı ve konsolosluğun son 3 ay içerisinde alınan testleri kabul gördüklerinden dolayı bu belgelerin Temmuz ayının ilk haftasında alınması ve yetkili danışmanımıza teslim edilmesi gerekir.

2- Apostil işlemleri kaymakamlık veya valilik tarafından yapılmakta olup, noter tasdikli belgelere yapılan Apostiller Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple tüm belgelerin orijinallerine Apostil yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçede, kaymakamlık veya valilik tarafından Apostil yapılamayacağı söylenirse, sağlık raporunu Toplum Sağlık merkezinden, diploma ve transkripti ise İlçe Eğitim Müdürlüğünden onaylatarak apostil işlemleri yapılabilir.

3- Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmamalıdır. Belge talep edilirken mutlaka “Formül A belgesi almak istiyorum” denmelidir.

4- Sağlık raporunun “Tam Teşekküllü” olmasına gerek yoktur. Aile hekiminden basit bir sağlık raporu yeterli olacaktır.

6- Vize dönemine gelmeden, örnek vekaleti temsilcilerimizden alabilirsiniz.

7- Banka hesap dökümünde bir kriter aranmamaktadır. Herhangi bir hesapta 2000 USD göstermek yeterli olacaktır. Banka hesabı öğrenci adına olmalıdır.

8- Pasaport süresi kadar oturum izni verildiğinden dolayı, pasaportların 5 yıllık çıkartılmasını tavsiye ederiz. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde ilave maliyet ve uğraş doğabilir.