YGS, LYS gibi herhangi bir sınav şartına tabi olmadan veya YKS okul puanı gibi bir temel şart aranmadan Ukrayna’da Denizcilik okumak mümkündür!

Ukrayna, tüm dünya üniversiteleri arasında, sadece lise diploması ile %99’lara varan kabul oranları ile dikkat çekerken, üniversite eğitimini en ekonomik fiyatlarla almanıza olanak tanır. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır. Denizcilik eğitimi de, eğitim alabileceğiniz program seçeneklerine dahildir.

Ukrayna’da Denizcilik Okumak için Kabul Şartları:

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, Ukrayna’da Denizcilik okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da Denizcilik eğitimi İngilizce veya Ukraynaca dillerinde alınabilir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde Denizcilik okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da Denizcilik eğitimlerine devam edebilirler.

Ukrayna’da Denizcilik Bölümlerinin Eğitim Dili Nedir?

Ukrayna’da Denizcilik ile ilgili olarak şu bölümlerde eğitim almak mümkündür:

  • Gemi Makinaları Mühendisliği
  • Gemi İnşaat Mühendisliği
  • Liman Mühendisliği
  • Gemi Ulaştırma Teknolojileri
  • Gemi İnşaat Mühendisliği
  • Uzak Yol Kaptanlığı

Denizcilik ile ilgili tüm bu bölümlerde eğitim dili Ukraynacadır. Dolayısıyla, bu denizcilik alanında eğitim almak isteyen öğrencilerimiz, lisans eğitimlerine başlayabilmek için Ukraynaca dil yeterliliklerini belgelemek durumundadır.

Ukraynaca bilmeyen öğrencilerimiz, eğitimlerinden önce bir yıl hazırlık eğitimi alır.

Ukrayna’da Denizcilik Hazırlık Eğitimi:

Dil yeterliliği olmayan Türk öğrencilerin, Ukrayna’da lisans eğitimine başlayabilmeleri için dil eğitimlerini tamamlamaları ve lisans eğitimlerine devam edecekleri üniversitenin dil yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER, HAZIRLIK EĞİTİMİNİ İSTEDİĞİ OKULDA ALABİLİR!

Hazırlık eğitiminin alındığı üniversitede lisans eğitimine devam etme koşulu yoktur. Hazırlık eğitimi tamamlandığında, öğrenciler Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir Ukraynaca /İngilizce dil bilgisi sertifikası alır. Bu sertifika ile de eğitim dili Ukraynaca /İngilizce olan tüm Ukrayna  üniversitelerinde lisans eğitimine devam edebilir.

Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, Ukraynaca ve İngilizce hazırlık paket programları ile 1 yıllık dil eğitimi sürecinizde size A’dan Z’ye tüm süreciniz boyunca destek olmaya hazır.

Ukrayna’da Ukraynaca dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da İngilizce dilinde eğitim almak için 1 yıllık hazırlık paket fiyatları ve hizmet kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Ukrayna’da Denizcilik Eğitimi Kaç Yıldır?

Ukrayna’da da hazırlık sonrası Denizcilik ile ilgili alanlarda, lisans eğitim süresi 4 yıldır.

Ukrayna’da Denizcilik Okumanın Maliyeti Nedir?

Okulların yıllık ücretleri 1.600 USD ile 2.400 USD arasında değişmektedir. Aşağıda, seçebileceğiniz okul ve programların yıllık ücretlerini ayrı ayrı belirtmekteyiz. Ancak genel itibari ile minimum maliyetler üzerinden yıllık örnek bir maliyet tablosunu sizler için hesapladık.

Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm maliyetler dahil şekilde yıllık 4.275 USD’ye Ukrayna’da Denizcilik okumak mümkün.

YILLIK MİNİMUM MALİYETLER

DENİZCİLİK
Okul ücreti $1.600
Yurt ücreti $350
Sağlık sigortası $75
Oturum izni $50
Yıllık beslenme $2.000
Ulaşım bedeli $100
Diğer maliyetler $500
Yıllık min. maliyet $4.675
Hazırlık Sonrası Lisans Eğitim Süresi

4 Yıl

 

Ukrayna Üniversitelerinden Alınan Gemi Kaptanlığı Diplomasının YÖK denkliği Var mı?

Bu konudaki detaylı bilgiler için UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNİN YÖK DENKLİĞİ yazımızı inceleyiniz.

Ukrayna’da Üniversite kaydı için Gerekli Belgeler:

1- LİSE DİPLOMASI ( APOSTİLLİ)

2- LİSE TRANSKRİPTİ (APOSTİLLİ)

3-FORMÜL-A BELGESİ (NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINABİLİR DOĞUM BELGESİDİR.) (APOSTİLLİ)

4- SAĞLIK RAPORU (AİLE HEKİMİNDEN) (APOSTİLLİ)

5- PASAPORT ASLI (EN AZ 2 YIL GEÇERLİ OLMASI GEREK,10 YILLIK ALINMASINI TAVSİYE EDERİZ.)

7- 2 ADET BİOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF

8- VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN VEKALETNAME

9- BANKA HESAP DÖKÜMÜ ( 2000 USD )

Önemli Notlar:

1- Sağlık raporu ve Hiv testi vize başvurusunda gerekli olduğundan dolayı ve konsolosluğun son 3 ay içerisinde alınan testleri kabul gördüklerinden dolayı bu belgelerin Temmuz ayının ilk haftasında alınması ve yetkili danışmanımıza teslim edilmesi gerekir.

2- Apostil işlemleri kaymakamlık veya valilik tarafından yapılmakta olup, noter tasdikli belgelere yapılan Apostiller Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple tüm belgelerin orijinallerine Apostil yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçede, kaymakamlık veya valilik tarafından Apostil yapılamayacağı söylenirse, sağlık raporunu Toplum Sağlık merkezinden, diploma ve transkripti ise İlçe Eğitim Müdürlüğünden onaylatarak apostil işlemleri yapılabilir.

3- Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınmamalıdır. Belge talep edilirken mutlaka “Formül A belgesi almak istiyorum” denmelidir.

4- Sağlık raporunun “Tam Teşekküllü” olmasına gerek yoktur. Aile hekiminden basit bir sağlık raporu yeterli olacaktır.

6- Vize dönemine gelmeden, örnek vekaleti temsilcilerimizden alabilirsiniz.

7- Banka hesap dökümünde bir kriter aranmamaktadır. Herhangi bir hesapta 2000 USD göstermek yeterli olacaktır. Banka hesabı öğrenci adına olmalıdır.

8- Pasaport süresi kadar oturum izni verildiğinden dolayı, pasaportların 5 yıllık çıkartılmasını tavsiye ederiz. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde ilave maliyet ve uğraş doğabilir.