YÖK denkliği, Yüksek Öğrenin Kurumunun, her yıl yurt dışında eğitim veren üniversitelerine ait diplomaların Türk Eğitim Sistemi tarafından tanınıp tanınmadığını belirleyen bir sistemdir. Bu sayede öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelerden aldığı eğitim ve ilgili üniversiteler, YÖK tarafından denetlenmiş olur.

Doğrudan YÖK denkliği, ancak ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS sınavları ile yurt dışına yerleştirme yapılması ile mümkün olur. YÖK’ün doğrudan yerleştirme yapmadığı tüm okullar için tanıma prosedürü uygulanır.  

Tanıma Prosedürü Nedir?

 

Hangi ülkede eğitim alırsak alalım, denklik alınabilmesi için öncelikle ilgili okulun YÖK tarafından tanınması gerekir. Bu sebeple, denklik öncesi mutlaka okulun YÖK tarafından tanındığına diar bir belge edinmek faydalı olacaktır. Okul tanıma belgesi şahsi başvurular ile YÖK’ten temin edilir. Mayla Abroad, bu süreçte öğrencilerimize destek olur ve gerekli yönlendirmeyi sağlar.  Ukrayna’da toplam 321 üniversite bulunmakla birlikte, bunlardan 95 tanesi bugüne kadar YÖK tarafından tanınma belgesi almıştır.

Denklik Prosedürü Nedir?

Eğitim alacağımız okulun YÖK tarafından tanındığının belgelenmesinin ardından, eğitimizi tamamlayıp ilgili mezuniyet evraklarımız ile Türkiye’ye döndüğümüzde denklik başvurusunda bulunabiliriz. Denklik başvurusu süreci de yine şahsi olarak yapılmakta olup, bu süreçte Mayla Abroad danışmanları size yönlendirmeleri ile yardımcı olacaktır. Belgelerimizin YÖK içerisindeki denklik komisyonunca değerlendirilmesinin ardından okul doğrudan YÖK’ten denklik alabilir. Okulun YÖK denkliği için yeterli görülmediği durumlarda ise öğrenciden proje tamamlama, seviye tespit sınavı gibi ilave talepler ile eğitiminin denkliğini seviye tespit sınavı ile şahsen kanıtlaması da talep edilebilir.

Seviye Tespit Sınavı Nedir?

YÖK tarafından tanınan yurt dışı üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin bilgi ve yeterliliklerini ölçen ve yine YÖK tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Denklik alabilmek için öğrencilerin 100 tam puan üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. 40 üzeri puan alan öğrenciler, okudukları üniversitenin YÖK denkliğini almaya hak kazanır. Sınav kapsamı, öğrencinin eğitim aldığı program kapsamından oluşur.

YÖK Denkliği Ne işe yarar?

YÖK denkliği ile, yurt dışında tamamlamış olduğunuz üniversiteye ait diploma, Türkiye sınırları dahilinde üniversite diploması olarak geçerli hale gelmiş olur. Bu sayede, Türkiye’de kısa dönem askerlik yapabilir, üniversite mezunu statüsünde kamu çalışanı olabilirsiniz. Özel sektör firmaları genellikle denklik aramazlar. Ancak özel sektörün üniversite mezuniyeti arayan bir takım yan haklarından yararlanılan görevlerinde, YÖK denkliği bulunan bir üniversite diploması ibrazı zorunlu olabilir.  Diğer yandan Türkiye’de YÖK denkliğine sahip bir üniversite diploması olmadan yapılamayacak meslek grupları mevcuttur. Örneğin doktorluk, eczacılık, inşaat mühendisliği, mimarlık ve avukatlık meslekleri bunlar arasında sayılabilir. Oda kayıtları, YÖK denkliğine sahip bir üniversite diploması olmadan yapılamaz.  Ancak özel sektörde, YÖK denkliğine sahip olmadan da mütercim-tercümanlık, işletme, ekonomi, gemi mühendisliği, pilotluk, bilgisayar mühendisliği ve uluslararası ticaret gibi alanlarda YÖK denkliğine başvurmadan da çalışmanız mümkündür.

Denklik Komisyonu Kararları:

YÖK Denklik Komisyonu kararları değişkenlik gösterebilmekle birlikte Ukrayna Üniversiteleri için  bu güne kadarki denklik kararları genel hatları ile aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

        – Sağlık Denklikleri: Ukrayna Üniversitelerinin Sağlık Bölümlerinden (Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik vb.) mezun olan öğrencilerin seviye tespit sınavına tabi olma olasılıkları yüksektir. Doktorluk, diş hekimliği, veterinerlik vb. meslekler doğrudan halk sağlığını ilgilendirdiğinden YÖK Komisyonları bu alanlarda ekstra hassasiyet gösterir. Öğrencinin konu hakkındaki bilgisini seviye tespit sınavı ile test ettikten sonra denklik verilir.

       – Mühendislik ve Mimarlık Denklikleri: Ukrayna Üniversitelerinin bazılarından bu bölüm mezunları komisyon kararı ile doğrudan denklik alabilmekle birlikte, bazı üniversitelerin öğrencilerinden proje hazırlamaları talep edilebilir. Okul müfredatı, YÖK müfredatından eksik ise, öğrenci eksik derslerini YÖK tarafından atanan bir üniversitede tamamlayarak denkliğini alır.

      – Ekonomi Denklikleri: Sonucu garanti olmamakla birlikte, Ukrayna Üniversitelerinin ekonomi benzeri bölümleri komisyon kararı ile doğrudan denklik alır.

Denklik için Üniversitenin Dünya Sıralamasında İlk 1000 İçerisinde Olması Gerekli midir?

YÖK resmi internet sitesinde 25.08.2016 yılında yayınlanan duyuru ile  eski duyurular geçersiz hale gelmiş olup yurtdışındaki üniversitenin YÖK tarafından tanınmasının yeterliliği açıklanmıştır.  İlgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.  

Yine aynı duyuruda, yurt dışında alınan Türkçe eğitimler için denklik alınamadığı açık biçimde anlatılmıştır. Ukrayna’da Türkçe eğitim alınıp YÖK denkliği elde edilebileceği şeklindeki bilgilere kesinlikle itibar etmeyiniz. İlgili üniversite YÖK tarafından tanınmış olsa bile, Ukrayna’da Türkçe eğitim alınmış ise, YÖK denklik komisyon kararı denkliği reddeder biçimde çıkmaktadır.

Avrupa Birliği Denkliği Nedir?

2007 yılında  Avrupa Birliği ve Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan Lizbon anlaşması ile Ukrayna Üniversitelerinin tümü Avrupa Birliği tarafından denk olarak tanınır. Ukrayna Üniversitelerinden alınan diplomalar ile Avrupa Birliği sınırları dahilindeki üniversitelerde yüksek lisans başvurusu yapabilir; ilgili Avrupa Birliği ülkesinin oturma ve çalışma kurallarına uymak suretiyle diplomanız ile bu ülkelerde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz.

YÖK tarafından tanınan Ukrayna Üniversiteleri:

YÖK, hangi okulların tanınıp tanınmadığı ile ilgili soruları şahsi dilekçeler yolu kabul eder. Her bir dilekçede 5 okul adı belirtmek suretiyle yazılı sorgulama yapabilir ve YÖK’ten yazılı yanıt alabilirsiniz. Dilekçe örnekleri için Mayla Abroad Danışmanlarınızdan destek alabilirsiniz.

2013 yılında YÖK, Ukrayna’da tanıdığı üniversiteleri yayınlamıştır. Ancak tanımalar zaman içerisinde değişebilir, okul tanıma belgesi geri alınabilir ya da uzatılmayabilir. Seçiminiz öncesi, yazılı olarak YÖK tanıma dilekçesi ile gitmek istediğiniz üniversiteyi sorgulamanızı önemle tavsiye ederiz.

YÖK tarafından 2013 yılında tanındığı açıklanan Ukrayna Üniversiteleri aşağıdaki gibidir:

A.M. Gorki Adına Kiev Devlet Pedagoji Üniversitesi
Bölgelerler Arası Personel Yönetim Akademisi
Çaykovski Ulusal Müzik Akademisi
Çevre Koruma ve Dinlenme Yerlerin İnşaat Milli Üniversitesi
Danylo Halytsky Lviv Devlet Tıp Üniversitesi
Dnepropetrovski Tıp Enstitüsü
Dnipropetrovsk Devlet Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü
Dnipropetrovsk Devlet Fizik Kültür Enstitüsü
Donetsk Devlet Teknik Üniversitesi
Donetsk Ulusal Üniversitesi
Güney Ukrayna K. D. Ushinskiy Devlet Pedagoji Üniversitesi
Harkiv Beşeri Bilimler Ukrayna Halk Akademisi
Harkiv Milli Otomobil ve Karayolları Üniversitesi
Harkov Devlet Tıp Üniversitesi
Harkov Karazin Milli Üniversitesi
Harkov Radyo Elektronik Üniversitesi
Harkov Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi
İvan Franko Ulusal Lviv Üniversitesi
Kharkiv Devlet Pedagoji Üniversitesi
Kharkiv Devlet Üniversitesi
Kırım Çevre Koruma Geliştirme Akademisi
Kırım Devlet Tarım Üniversitesi
Kırım Humanitar Üniversitesi
Kırım S.İ. Georgievskiy Devlet Tıp Üniversitesi
Kiev Kültür Sanat Milli Üniversitesi
Kiev Devlet Teknik Üniversitesi
Kiev Devlet Üniversitesi
Kiev Slav Üniversitesi
Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi
Kiev Ulusal Dilbilim Üniversitesi
Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi
Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Krok Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi
M. Gorkiye Donetsk Devlet Tıp Üniversitesi
Odesa Devlet Soğutma Akademisi
Odesa İ. İ. Mechnikov Ulusal Üniversitesi
Odesa Ulusal Denizcilik Akademisi
Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi
Odessa Devlet İnşaat ve Mimarlık Akademisi
Odessa Devlet Tıp Üniversitesi
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
O.O. Bogomolets Milli Tıp Üniversitesi
Poltava Ulusal Teknik Üniversitesi
Simferopol Devlet Üniversitesi
Sivastopol Ulusal Teknik Üniversitesi
Sumy Devlet Üniversitesi
Taurida Ulusal V.I. Vernadsky Üniversitesi
Tavriyski Ekoloji Enstitüsü
Ternopil Devlet Tıp Üniversitesi
Ternopil Ulusal Ekonomi Akademisi
Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi
Ulusal Havacılık Üniversitesi
Vadym Getman Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi
Vernadsky Tavriya Milli Üniversitesi
V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi
Zaporizhia Devlet Üniversitesi
Zaporojye Devlet Tıp Üniversitesi
Zaporojye Tıp Okulu
Zaporojye Devlet Teknik Üniversitesi

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir