Günümüz dünyasında, yabancı dil öğrenim ihtiyacı tartışılmaz bir gerçektir. Dil eğitimi almaya karar verirken, edineceğimiz bu yabancı dil bilgisinin bize sağlayacağı avantajlar karar vermemizin en büyük etkenini oluşturur.

Rekabetçi iş ortamı, bizleri rakiplilerimizden farklılaşmaya ittiğinde ise, sadece İngilizce dil bilgisine sahip olmamızın yeterli olmadığı gerçeği ile karşılaşırız. Diğer yandan, yine farklılaşma noktasında, spesifik istihdam gereksinimleri, bizleri farklı yabancı dillere yöneltir.

Rusça dil öğrenimi tam da bu noktada bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Peki neden Rusça öğrenmeliyiz?

1- Rusya, dünyanın hem yüzölçümü hem de ekonomi anlamında en büyük ülkelerinden birisidir. Rusça, dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında ilk 10 arasında yer alır. Dünya üzerinde, yaklaşık 160 milyon insan Rusça konuşmaktadır! Sadece Rusya’da değil; Belarus, Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerin de resmi dillerinden birisidir. İsrail, Balkanlar, Ukrayna, Ermenistan, Azerbaycan ve hatta ABD’de bile sıkça konuşulan Rusça, Avrupa’da da en çok konuşulan dillerden biri konumundadır.

2- Dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında ise Rusya, 1,9 trilyon dolarlık GSYH ile onuncu sırada bulunuyor. Rusya ve eski Rusya federasyonu ülkeleri, ekonomik anlamda Türkiye’nin de ithalat ve ihracat hacminin büyük kısmını oluşturur. Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda Rus şirketi olmakla birlikte, pek çok Türk firması da Rusya ile ticari ilişki halindedir. Dolayısıyla, CV’nizde yazacak Rusça firması, sizlere iş hayatında pek çok kapı açacak, sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır.

3- Rusya, bilim ve teknolojide tarih boyunca atılımlar gerçekleştiren, soğuk savaş dönemlerinden bu yana dünyanın önemli kutuplarından birisi konumundadır. Bilim ve teknoloji alanındaki yatırımları silah sanayisinden, tıp alanlarına, enerji alanından üretim faaliyetlerine kadar pek çok farklı sektörde Rusya’yı teknoloji ve ekipman kaynağı haline getirir. Rusça bilmenin, bilim ve teknolojik atılımların kaynağına sizi yaklaştırdığı tartışmasız bir gerçektir.

Peki ekonomik fiyatlarla nerede Rusça öğrenebiliriz?

Özellikle Rusça gibi değerli ve az bilinen dillerde dil eğitimi almak, Türkiye sınırları dahilindeki dil kurslarında oldukça maliyetlidir. Diğer yandan, dilin en iyi kullanılarak öğreniliyor olması, yurt dışı dil eğitimlerini cazip kıldığı gibi bizlere zaman ve para tasarrufu sağlar.

Ancak Rusya, vize süreçleri, eğitim ve yaşam maliyetleri, bambaşka kültürü ile birçok dil öğrencisi için uzak bir destinasyon olarak karşımıza çıkarken, UKRAYNA, Rusça dil eğitimi almak için hem mesafe hem de kültürel anlamda bizlere daha yakın aynı zamanda da çok daha ekonomik bir alternatiftir.

Ukrayna’da halkın %99’u Rusça konuşur. Okulların da temel eğitim dili Rusça’dır. Ukrayna’da bir üniversite bünyesinde, Rusça hazırlık eğitimi almak mümkündür.

Hem de çok ekonomik maliyetlerle!

Ukrayna’da devlet üniversitelerinde 1 yıllık Rusça hazırlık eğitiminin maliyeti, 3.100 ila 4.450 USD aralığında değişir.

Üstelik bu ücrete:

 1. 1 yıl Rusça hazırlık eğitimi ve ücreti
 2. 1 yıllık devlet yurdu konaklaması ( 3-4 kişilik odalarda.)
 3. 1 yıllık oturum izni
 4. 1 yıllık devlet sağlık sigortası
 5. Vize evraklarının Ukraynaca’ya tercümesi ve noter tastik işlemleri
 6. Vize harç ücretinin ödenmesi
 7. Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 8. Seyahat sağlık sigortası
 9. Okul kabul mektubunun başvurusu
 10. Kabul mektubu başvuru harç ücreti 
 11. Okul kayıt ücretlerinin tarafımızca ödenmesi
 12. Uçak bileti tek yön (İstanbul veya Ankara Çıkışlı)
 13. Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
 14. Ukrayna’da kullanılabilir telefon hattı
 15. Havalimanı karşılama
 16. Hoşgeldin paketi
 17. Okul ve yurt transferi
 18. Şehir oryantasyonu ( tarihi yerler, yemek yenilebilecek yerler, ulaşım ve şehir hakkında detaylı bilgi)
 19. Kurs bitiminde dil sertifikasının alınması
 20. Ukrayna ve Türkiye ofislerinden 1 yıl danışmanlık

Hizmetleri DAHİLDİR!

Rusça dil öğrenimi sürecinizin her adımında sizlerin yanında olan Mayla Abroad Danışmanlığı’dan daha detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir