Polonya’da akademik eğitim- öğretim genel anlamda Eylül sonu- Ekim başı başlar. Başvurular bazı üniversitelerde Haziran ayının sonuna, bazılarında Temmuz ayının ortasına bazılarında ise Ağustos ayının sonuna kadar devam eder. Başvuruların genel anlamda değerlendirme süresi 2 haftadır. Devlet üniversitelerinde bu süreç 4 haftaya uzayabiliyorken, özel üniversitelerde 1 hafta’ya da düşebiliyor.

Bazı Polonya üniversiteleri Şubat ayı içinde de başlangıç tarihi sunar. Bu durum her bölüm için geçerli değildir. Talebi çok olan bölümlerde üniversiteler Şubat ayı başlangıç dönemi açabiliyor. Şubat döneminde başlangıcı olan bölümler için başvurular Kasım ayı içerisinde bitiyor.

Polonya üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri ortalama 3000 ila 4000 Euro arasında değişiyor. Üniversitelerin çoğu başvuru esnasında 100- 200 Euro aralığında başvuru ücreti alıyor. Bu ücret eğitim ücretinin içerisinde yer almıyor. Polonya üniversiteleri kabul vereceği zaman ilk etapta fatura gönderiyor. Fatura meblağını ödeyen öğrenci kabul belgesini ve vize mektubunu alıyor.

 

Polonya üniversitelerinde en çok tercih edilen bölümler: Psikoloji, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Mimarlık, İşletme, Uluslararası işletme, Dijital Medya, Dijital Dizayn, Grafik Dizayn, Pazarlama, İngiliz/Amerikan Dili Edebiyatı gibi bölümler Polonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

 

 

Polonya’daki üniversiteler ve eğitim hayatıyla ilgili öğrenmek istediğiniz her şey için bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir