Ülkeler Rehberi:

Polonya

  • Başkent: Varşova
  • Para Birimi:Zloty
  • Ülkenin Nüfusu:950.000
  • Ana Dili: Lehçe
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 2 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Varşova, Wroclaw, Poznan, Lodz, Rzeszow, Lublin, Krakow

Ülke hakkında bilgi:

Orta Avrupa’da bulunan ve Avrupa’nın gelişen yüzü olan Polonya, Almanya’nın doğusunda, Rusya’nın kuzeybatısında ve Baltık Denizi’nin güneyinde bulunmaktadır.

Ekonomisi: Ekonomik geçiş sürecine hala devam etmekte olan Polonya’da küçük ve orta ölçekli işletmeler çoğunluktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı; tarım, yer altı kaynakları ile birlikte balıkçılıktır. İhraç ettiği ürünler arasında elektrikli ev aletleri, ormanlarından elde ettiği kereste, metal ürünler, kağıt ve kimyasal ürünler yer almaktadır

Sanayisi:

Polonya yer altı kaynakları oldukça gelişmiş bir ülkedir. Ülkede taşkömürü, kükürt, çinko ve kurşun yatakları bulunmaktadır. Bu nedenle de demir-çelik, makine sanayinde gelişmiş bir ülkedir. Ülke petrol ve demir kaynaklarının yetersizliğinden büyük ölçüde dışa bağımlıdır.

Yaşam:

Polonya oldukça sıcakkanlı ve yardımsever insanların bulunduğu ülkedir. Ülkede yaşayan halkın, yabancılara ve turistlere karşı bakış açıları pozitiftir.

Ülke oldukça güvenli bir Avrupa ülkesidir. İdari Polisler ve şehir muhafaza ekipleri halkın güvenliğinden sorumludur. Her türlü durumda yardımcı olmayı görev bilinci edilmiş bu ekipler gerek görülmesi durumunda kimlik kontrolü yapma hakkına sahiptir.

Ulaşım: Polonya’da ulaşım ücretleri oldukça uygundur ve öğrencilere %50 ye varan indirimler uygulanmaktadır. Kullanılan toplu taşıma araçları; otobüs, tramvay ve metro’dur. Bunun yanı sıra taksiler ve kaydı olmayan korsan taksiler de bir çok alışveriş merkezi, hava alanı ve metro çıkışlarında yolcu beklemektedir.

İklim:

Polonya’da yazları sıcak ve yağmurlu geçerken ortalama yaz ayları sıcaklığı 25 derecedir. Kış ayları ise oldukça uzun sürmektedir. Kasım ayından Mart ayına kadar devam eden aralıklarla ülkede kar yağışı görülürken kış sıcaklık ortalaması -5 derecedir.

Popüler Şehirleri:

Varşova: Polonya’nın en turistik şehirlerinden biri olan Varşova aynı zamanda başkenttir. Şehir İkinci dünya savaşı sırasında yerle bir olmasına rağmen tarihi dokusunu ve yapılarının pek çoğunu yenilemiştir.

İngilizce konuşma oranı en yüksek şehirlerden biri olan Varşova öğrenci şehri olarak da anılmaktadır.

Wroclaw: Oldukça şirin bir şehir olan Wroclaw cüceler şehri olarak bilinmektedir. Bunun nedeni şehirdeki 200’den fazla cüce heykelidir. Siyasi bir görüş altında ortaya çıkan cüceler şehir halkı tarafından çok sevilip şehrin birçok yerinde heykelleri yapılmıştır.

Şehir oldukça yeşil bir yapıda olup birçok park bulunmaktadır.

Poznan: Warta nehri etrafında yer alır. Polonya’nın en eski katedralinin bulunduğu şehirdir. Ticari, tarihsel, endüstriyel ve eğitim alanında önemli ve gelişmiş bir şehirdir. Ülkenin en büyük ekonomik merkezlerinden biridir.

Lodz: Polonya’nın Varşova’dan sonra en kalabalık ikinci şehridir. Şehir coğrafi olarak ülkenin tam ortasında yer alır. Lodz kelimesi lehçede “sandal” anlamına gelmektedir. Şehir birçok yerli ve yabancı yatırımcının desteklediği önemli bir ticaret şehridir. Bu nedenle de şehirde çok kültürlü bir yapı bulunmaktadır.

Rzeszow: Rzeszów Polonya’nın güneydoğusunda bir şehirdir. Nüfusu 2010 istatistiki verilerine göre 179,455’tir. Sandomierska Vadisi’nin ortasında, Wisłok Nehri’nin çevrelediği bir alanda bulunur. Şehirde çok sayıda holdingin merkezi ve eğitim kurumu yer almaktadır.

Lublin: Lublin, Polonya’nın doğusunda kalan en büyük şehir ve Lublin Voyvodalığı’nın başkentidir. 2011 sayımlarına göre şehirde 349,103 kişi yaşamaktadır. Polonya’nın en büyük dokuzuncu şehridir. 1672 de Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiştir. Doğu ve Batı kültürlerinin birleştiği bir şehir olan Lublin tarihte önemli kültürel,ticari ve diplomatik rol oynamıştır. Lublin yüzyıllarca asil hoşgörünün merkezi olmuştur. Şehir Museviler, Belarus kökenli Rusinler, Ukraynalılar, Litvanyalılar’a ev sahipliği yapmıştır, orijinal halkını ise genel olarak Protestanlar, Katolikler ve de diğer din mensupları oluşturur. Old Town bölgesinde bir yer olan Podzamcze ikinci dünya savaşı çıkıncaya kadar Yahudilere ev sahipliği yapmıştır.

Bugün burası sanatçıların, bilim adamlarının, öğrencilerin ve iş adamlarının buluşma yeri konumundadır. Lublin sakinleri şehre yeni gelenleri ve ziyaretçileri açık fikirleri ve yürekleri ile karşılarlar.

 

Krakow: Polonya’nın kalbi olarak görülen Krakow eski başkent olduğu için ülke için en önemli şehirlerden biri sayılmaktadır. Şehir bilim, kültür ve sanat merkezi olarak tanınmaktadır. Dünyanın en eski alışveriş merkezi Sukiennice (Kumaş Pazarı) bu şehirde yer almaktadır.