Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak İstiyorsanız, İngilizce Seviyeniz B2 Tamamlama Düzeyinde Olmalıdır…

Polonya üniversitelerinde eğitim dili İngilizce veya Lehçe’dir. Uluslararası öğrenciler çoğunlukla İngilizce eğitim dilinde eğitim almayı tercih ederler.

Polonya üniversiteleri başvuru esnasında öğrenci adaylarından mutlaka İngilizce seviyesinin B2 düzeyinde olduğunu gösterir bir belge sunmalarını isterler. Bu belgenin Kabul görebilmesi için uluslararası platformda geçerli olması gerekir.

Örneğin, IELTS, TOEFL, Cambridge Exam, gibi. Ancak bazı Polonya üniversiteleri online ortamda kendi skype mülakatı ve testi ile İngilizce seviye belirleme sınavı yaparlar. Uygun gördükleri takdirde üniversitelerindeki bölümlere direk kabul vermektedirler.

Yeterli seviyede dili olmayan öğrenciler, ilk etapta üniversitenin kendi bünyesinde sunulan İngilizce hazırlık eğitimine katılabilir. Üniversitelerin kendi bünyelerindeki dil kurslarının spesifik başlangıç tarihleri olur. Bu durum özel dil okullarından farklıdır. Öğrenci bu programı B2 (upperintermediate) düzeyde bitirdiği takdirde aynı üniversitede direk bölüme başlangıç yapabilir. Farklı üniversitelerde bu belge kabul görmeyebilir. Polonya’da her üniversite bünyesinde dil hazırlık yılı yoktur.

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenler ancak dili yetersiz olan öğrenciler bazen ilk yılki dil eğitimi için farklı ülkeleride tercih edebilir. Özellikle Malta bu konuda ön plana çıkar. Malta’daki dil okullarının uzun dönemli programları Malta’nın düşük sezon döneminde kayıt yaptıran öğrenciler için çok avantajlıdır. Malta 52 sayı üzerinde dil okuluna ev sahipliği yaptır. Eski bir İngiltere sömürgesidir ve öğrenciler burada bulunmaktan çok keyif alır.

Polonya’da Üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız. 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir