Ülkeler Rehberi:

Macaristan:

  • Başkent: Budapeşte
  • Para Birimi:Forinti
  • Ülkenin Nüfusu:818.000
  • Ana Dili: Macarca (Almanca ve İngilizce de konuşulmaktadır.)
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 1 saat 30 dk
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Budapeşte, Peec, Debrecen

Ülke hakkında bilgi:

Dört tarafı kara ile çevrili olan Macaristan Orta Avrupa’da yer almaktadır. Ülke tarihinde Osmanlı toprakları arasında yer almış daha sonra Avusturya- Macaristan Devletinin bir parçası olmuş ve Sovyet Rusya’sı yönetimine geçmiş olup 20. Yüzyılın sonlarında bağımsızlığını Kazanarak Macaristan Halk Cumhuriyeti kurulmuştur.

Ülke 2004 yılında Avrupa birliğine üye olmuştur. Avrupa Birliği ortak para birimi olan Euro kullanılmamakla birlikte Euro’ya geçiş hazırlığı yapmaktadır.

Ülkeden geçen iki büyük nehir vardır. Bunlardan biri olan Tuna nehri Avrupa’nın en büyük 2. nehridir. Ülke toprakları çok geniş olmadığı için gelişmiş şehirlerinin sayısı oldukça azdır.

Ekonomisi:

 

Ülkenin geniş bir ekonomisi olmayıp, ihracata dayalı bir yapı vardır. Dış ticaretinin büyük bölümünü AB üyesi ülkelerle yapmakta olan Macaristan Euro’ya geçiş için hazırlık dönemindedir. İthalat ve ihracatını yaptığı ürünlerin başında makine, elektronik eşyalar ve nakliye araçları gelmektedir.

Turizm ülkenin önemli gelir kaynaklarından biridir.

Sanayisi:

Macaristan’da enerji kaynakları ve ham maddeleri oldukça azdır. Bu nedenle sanayileşmede zorluk çeken ülkelerden biridir.

Ülkenin Boksit rezervleri oldukça boldur. Bunu işlemek için enerji ithal etmek zorunda kalmasına rağmen Doğu Avrupa ülkelerinin en fazla aliminyum üreten ülkelerinden biri Macaristan’dır.

Kimya sanayisi ve makine sanayisi oldukça gelişmiştir.

Yaşam:

Macaristan’da yaşam oldukça keyifli ve hareketlidir. Özellikle Macaristan deyince ilk akla gelen şehir Budapeşte, gece hayatı ve sosyal imkanları ile ünlüdür. Ülke toprakları oldukça az olmasına rağmen birçok kültüre ev sahipliği yaptığından geniş bir tarih ve kültür mirası bulunmaktadır. Yer altı ve yer üstü kaplıcaları oldukça popülerdir.

Ülkede anadil Macarca olmasına rağmen çoğu yerde İngilizce ve az da olsa Almanca konuşulmaktadır. Üniversitelerde verilen eğitimin dili ağırlıklı İngilizcedir. Aynı zamanda üniversitelerde Macarca bilmeyen öğrencilere günlük konuşmalarını sağlamak amacıyla hızlandırılmış Macarca eğitimleri ücretsiz verilmektedir.

Para birimi olan Forinti’nin kuru oldukça düşük olduğundan birçok Avrupa ülkesine göre oldukça uygun bir ülkedir.

 

Ulaşım:

Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan Macaristan’da ulaşım ağının kalbi Budapeşte kabul edilir. Budapeşte içerisinde toplu taşımada tren ve otobüs ağı oldukça geniş iken, diğer şehirlere de Budapeşte üzerinden ulaşım oldukça kolaydır.

İklim:

Ülkenin denize kıyısı olmadığından karasal iklim görülmektedir. Yaz döneminde sıcaklık 35 derecelere yükselir iken, kış aylarında -5 dereceleri görmektedir.

Popüler Şehirleri:

Budapeşte: Budapeşte şehri Tuna nehrinin iki yakasında kuruludur. Tuna nehrinin geçmekte olduğu Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşan Budapeşte dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Peec: Ortaçağ döneminde eğitim ve öğrenim merkezi olarak görülen Peec şuanda da sakin bir üniversite şehri olarak anılmaktadır. Başkent Budapeşte’ye 3 saat uzaklıkta olan şehrin nüfusu 145.000’dir.

Macar, Avusturya ve Osmanlı Toplumlarının izlerini taşıyan şehir 2010 yılında İstanbul ile “Avrupa Kültür Mirası Başkenti” seçilmiştir.

Debrecen:  Budapeşte’den sonra Macaristan’ın ikinci büyük şehri olan Debrecen, mimari işçiliği ile ünlü geniş bir üniversite olan Debrecen Üniversitesi ile tanınır. Avrupanın en büyük Calvinist şehridir.