Ülkeler Rehberi:

İtalya  

  • Başkent: Roma
  • Para Birimi:Euro
  • Ülkenin Nüfusu:600.000
  • Ana Dili: İtalyanca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 2 Saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Roma, Milano, Floransa

Ülke hakkında bilgi:

Avrupa’nın güneyinde yer alan İtalya haritadaki görünümü ile uzun bir çizmeye benzetilmektedir. Sicilya ve Sardinya adaları en büyükleri olmakla ile birlikte Akdeniz’de birçok adaya sahiptir.

Başkent Roma tarih boyunca birçok Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride de barok üslubu ilk kez burada doğmuştur. Aynı zamanda dini bir önemi olan Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan İtalya’da bulunmaktadır.

Ülke Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşudur.

İtalya bayrağı Fransız imparatoru Napolyon tarafından tasarlanmıştır; bayraktaki yeşil umudu, beyaz kaderi ve kırmızı ise hayırseverliği ifade eder. Ancak meşhur İtalyan mutfağından dolayı bayrakta yer alan yeşilin rokayı, beyazın mozarellayı ve kırmızının da domatesi simgelediği söylenir.

Ekonomisi:

 

İtalyan ekonomisi Avrupa Birliğinin büyük ekonomilerinden biridir. Ülkede enerji kaynaklarında azlık olması nedeniyle enerji ihtiyacının yarısından fazlasını ithal etmektedir. Petrol ve katı yakıt ihtiyacının hemen hemen tamamını diğer ülkelerden satın almaktadır.

Ülke ekonomisinin canlılığını sağlayan etken ülkede üretimin fazla olması ve lüks malların ihracatının fazla olmasıdır. Önde gelen ihracat ürünleri; Motorlu araçlar, kimyasal ürünler, uzay teknoloji ürünleri, ateşli silahlar, moda ve tekstil ürünleridir.

İtalya’da en çok gelişme gösteren sektör turizmdir. Ülkeyi her yıl 44 Milyon turist ziyaret etmektedir. İtalya dünya üzerinde turizmden en çok gelir elde eden 4. ülkedir.

Sanayisi:

Ülkenin kuzeyinde gelişmiş bir sanayi ve zengin özel şirketler yer almaktadır. Ülkenin güneyinde ise devlet destekli tarım ve küçük sanayi işletmeleri ağırlıklı olarak görülmektedir.

Ülkede genel olarak yapısal özelliklerinden kaynaklı hammadde ve enerji kaynakları eksikliği görülmektedir. Bu nedenle de sanayi ürünlerinde dolayı dışa bağımlı bir tavır sürdürmektedir.

Yaşam:

İtalya’da yaşamak kültüre, sanata, tarihe, mimariye, modaya ve tabiî ki pizza ve makarnaya doymak demektir. Her şehrinde birçok önemli noktası olan ülkenin güneyinde yer alan muhteşem kasabaları plajları ile geleneksel bir İtalya deneyimi yaşamak mümkünken Roma, Milano, Floransa ve Venedik gibi şehirlerinde modern hayatla tarihi yapıyı bir arada bulmak mümkün olacaktır. Bu nedenledir ki her yıl milyonlarca turistin en popüler durak noktası İtalya olmaktadır.

En turistik yapı ve yerleri; Git gide eğilmeye devam eden Pisa Kulesi, Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı ünlü stadyum Collessium, Katolik Mezhebinin merkezi Vatikan ve Sular-Kanallar şehri olan Venedik’tir.

Ulaşım:

İtalya’da şehirlerarasında en yaygın ulaşım aracı hızlı trenlerdir. Birçok şehre günün her saatinde tren bulmak mümkündür. Şehir içi ulaşımda demiryolları yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ülkede demir yolu ile ulaşımda fiyatlar oldukça uygundur.

Trenler dışında şehir merkezlerinde otobüsler ve bisikletler kullanılmaktadır.

Ülkede karayollarının bir kısmı ve otobanların tamamı özelleştirilmiş olup ödeme gerektirmektedir.

İklim:

Ülkenin iklim özellikleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kıyı kesimlerinde kış mevsimi ılıman olan Akdeniz iklimi ağırlıklı olarak görülmekte iken iç kesimlerde ve yüksek alanlarda kışın çoğu zaman karlı geçen kara iklimi hakimdir.

Popüler Şehirleri:

Roma: Roma İtalya’nın ortasında bulunan şehir tarihi olarak büyük öneme sahiptir. Bağımsız şehir olan Vatikan ve Lazio bölgesinin başkenti olarak kabul edilir.

Şehir Roma İmparatorluğu zamanından bugüne kadar gelen ve korunan birçok mimari esere sahip olduğundan ciddi bir turist yoğunluğuna sahiptir.

Aynı zamanda Romanizmin şehri olan Roma’nın ters yazılışı aşk anlamına gelen Amor’dur. Bu nedenle adında aşk gizli şehir olarak anılmaktadır.

Şehirde İtalyan mutfağının en ünlü lezzetleri olan pizza, makarna, tiramisu ve roma dondurmasının tadılabileceği birçok başarılı restoran ve kafe bulunmaktadır.

Milano:

Milano her ne kadar moda ve alışverişin merkezi olarak kabul edilse de şehirde birçok tarihi yapı ve katedral bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlisi yapımı 500 yıl süren “Duomo di Milano” yani Duomo Katedrali şehrin simgesi haline gelmiş, birçok turistin şehirde ilk uğrak noktasıdır. 108,5 metre yükseklikte olan ve 11.700 metrekarelik bir alana kurulan katedral Avrupa’da yer alan en büyük 4. Katedraldir. İtalyan geleneklerine göre Milano’da yer alan hiçbir bina Duomo Di Milano’dan uzun olamaz.

Floransa:

Rönesans’ın doğduğu şehir olarak bilinen Floransa birçok ünlü mimari yapısıyla İtalya’nın önemli turistik şehirlerinden biridir. Şehirde birçok müze ve sanat merkezi bulunmaktadır. Dünyaca ünlü ressamlar Leonardo da Vinci ve Michelangelo Floransa’da yetişmiş ve buradan ilham almıştır. Kültürel birikiminin yanı sıra Floransa Avrupa’nın önemli ticaret ve turizm merkezlerinden biri sayılmaktadır.