Ülkeler Rehberi:

İspanya

  • Başkent: Madrid
  • Para Birimi:Euro
  • Ülkenin Nüfusu:560.000
  • Ana Dili: İspanyolca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 4 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 2 saat geri
  • Popüler Şehirleri: Madrid, Barcelona, Sevilla, Valencia, Malaga

Ülke hakkında bilgi:

İspanya Güney Batı Avrupada, İber yarım adasında bulunan ve yarımadanın yüzde seksenini kapsayan bir Avrupa ülkesidir. Akdeniz’de bulunan Balear adaları, Atlantik Okyanusunda yer alan Kanarya Adaları, Kuzey Afrika kıyılarında bulunan Septe ve Melilla Eyaletleri ile birlikte Fransa’ da yer alan Llivia şehri İspanya topraklarına aittir.

İspanya’nın resmi adı İspanya Krallığı olup Anayasal Monarşi ile yönetilmektedir.

İspanyolca dili İspanyanın tamamında konuşulmaktadır ve resmi dildir. Ancak özerk bölgelerinde Katalanca, Baskça, Aranca gibi diller de konuşulmaktadır. Aynı zamanda dünya üzerinde İngilizceden sonra en çok konuşulan dil İspanyolcadır.

Ekonomisi:

 

Dünya Bankası verilerine göre dünya üzerindeki 8. En büyük ekonomi İspanya ekonomisidir. Çalışanların %30’u sanayide %66 sı ise hizmet sektöründe yer almaktadır.

Ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri turizmdir. ABD ve Fransa’dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen 3. Ülke İspanya’dır.

Yer altı kaynakları oldukça geniştir; maden kömürü, linyit, çinko önemli yeraltı kaynaklarıdır.

Tarım alanlarında ve ormancılıkta da olan İspanyollar dünya üzerindeki Zeytinyağı üretiminin %44’üne sahiptir.

Sanayisi:

İspanya genelde Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülke olduğundan sanayi bitkileri tarımı oldukça fazladır. Bu ürünler tütün, şekerpancarı, pamuk ve ketendir.

Madrid, üretim çeşitliliği ve miktarı açısından en büyük sanayi şehridir. Katalonya bölgesinde geleneksel dokuma sanayi oldukça gelişmiştir.

Yaşam:

 

İspanya Akdeniz iklimi ve zengin kültürü ile Avrupa’nın en yaşanılası şehirleri arasında yer almaktadır. Güler yüzlü ve sıcakkanlı insanların sayısının çok fazla olduğu ülkede güvenlik ve yaşam standartları  oldukça yüksektir.

Ülkede siesta kültürü yaygındır ve öğlen 13.00-17.00 saatleri arasında devlet daireleri de olmak üzere çoğu yer kapalıdır. Pazar günleri açık bir yer bulmak ise neredeyse imkansızdır.

İspanya deyince ilk akla gelenler; Boğa güreşi festivali, domates festivali ve tabii ki futbol’dur.

Ulaşım:

İspanyada toplu taşımada metro tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra şehir içi ulaşımda otobüsler de kullanılmaktadır. Trafiğin oldukça düzenli olduğu ülkede her yerde trafik ışıkları bulunmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bisiklet ile birçok yere ulaşım sağlamak mümkündür.

İklim:

İspanya’da genel olarak Kara-Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Ülkedeki yıllık ortalama sıcaklık 15 derecedir.

Popüler Şehirleri:

Madrid:

Madrid denilince ilk akla gelen kültür, sanat ve mimaridir. Şehir dünyaca ünlü spor kulübü Real Madrid’e ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde kozmopolit bir yapı vardır. Nüfusunun %15’lik kesimi göçmenlerdir. Bu nedenledir ki yabancılara oldukça hoşgörülü davranılmaktadır.

Barselona:

Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barcelona’da katalon kültürü hakimdir. Şehir turistik olarak çok fazla tercih edilmektedir. Gaudi tarafından yapılmaya başlanan ve Gotik tarzın en ünlü örneklerinden biri olan Sagrada Familia Kilisesi şehrin simgesi haline gelmiştir.

Şehirde Flamenko dans gösterilerinin yapıldığı birçok gece kulübü bulunmaktadır.

Sevilla:

Sevilla İspanya’nın güneyinde yer alan bir liman kentidir. Şehir merkezi oldukça küçük olduğundan birçok yere yürüyerek veya bisikletle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle birçok kültüre ait mimari yapı ve gelişmiş bir mutfağı vardır.

Valencia:

Milattan önce Romalılar tarafından kurulan şehrin ismi “güç, kudret” anlamına gelmektedir.  6 devasa yapının birleşiminden oluşan ve günümüzde modern mimarinin en ünlü yapılarından biri olan “City of Arts and Sciences” Valencia’da yer almaktadır.

Malaga:

Uzun bir sahil şeridine sahip olan Malaga İspanya’nın güneyinde Endülüs bölümünün gözde şehirlerinden biridir. Güneşli gün sayısı neredeyse yılın 300 günüdür ve bu nedenle Güneş Sahili olarak bilinmektedir. Pablo Picasso’nun doğduğu şehir olan Malaga, ilham verici güzellikte bir şehirdir.