Ülkeler Rehberi:

Güney Amerika:

  • Kıtanın Nüfusu:500.000
  • Ana Dili: Portekizce ve İspanyolca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 15 saat ile 18 saat arasında
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 6 ile 8 saat arasında

Popüler Ülkeleri:  Şili, Brezilya, Küba, Meksika, Guetemala, Arjantin, Peru, Kolombiya

Güney Amerika hakkında bilgi:

 

Güney Amerika, Amerika kıtasının güneyinde yer alan, Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu arasında yer alan dünyadaki kara yüzeyinin ise yaklaşık %12 sini kapsayan bir kıtadır.

Kıtada en fazla nüfusa sahip olan şehir Brezilya’da yer alan Sao Paulo’dur. Güney Amerika deyince ilk akla gelenlerden biri olan Amazon Nehri, kaynağını And Dağlarından alır ve Atlas Okyanusuna dökülür. Nehir dünya üzerinde saniyede en fazla su taşıyan akarsudur.

Ekonomisi:

 

Geniş bir kıta olması nedeniyle kıtada yer alan her ülkenin farklı bir ekonomik yapısı bulunmaktadır.

Güney Amerika üzerinde birçok ülkede enflasyon ciddi rakamlara ulaşmaktadır. İhracat ürünleri ekonomide önemli bir yer kapladığı için diğer ülkelerdeki fiyat düşüşleri ülke ekonomisini ciddi anlamda etkilemektedir.

Meksika ve Venezuela petrol ihracatında oldukça yüksek paya sahiptir. Arjantin ve Brezilya sığır eti ve soya ihracatından gelir sağlamaktadır.

Sanayisi:

Güney Amerika maden sanayinde çok şanslı bir ülkedir. Kolombiya’da platin ve zümrüt, Brezilya’da elmas üretimi oldukça fazladır. Şili’de dünyanın en zengin bakır yatakları ve nitrat bulunmaktadır. Venezuela dünyada petrol üretiminde oldukça güçlü bir ülke konumundadır.

Kıta sömürgeleşme geçmişi nedeniyle sanayileşme sürecine geç girebilmiş, et, deri, yün ve buna benzer ürünler karşılığında Avrupa’dan ve ABD’den sanayi ürünleri almıştır. Ancak şuanda sanayi ürünlerinin ekonomideki payı büyümektedir. Sanayileşme ile birlikte şehirlere göç de artmıştır.

Yaşam:  

Güney Amerika’da, Amerikan yerlileri ve beyazlar iç içe yaşamaktadır. Kıta üzerinde 20 farklı siyasi sistem bulunmaktadır. Bu sistemlerin tamamı birbirinden farklılık gösterir.

Ortadoğu kültüründen uzak olan farklı bir kültür yapısına sahip Güney Amerika’da eğlence oldukça önemlidir. Temelinde dans yatan bu kıta birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

Ulaşım:

Güney Amerika ülkelerinde genel olarak şehir içi toplu taşıma yaygın kullanılmaktadır. Bunların başında da otobüs ve metrobüsler gelir. Toplu taşıma ücretleri de oldukça uygundur. Bazı ülkelerde toplu taşıma’da metro da kullanılır.

Ülkeler arası ulaşımda uçak ve karayolu- otobüs tercih edilmekte olup gemi ile ulaşım da mümkündür.

İklim:

Yer şekillerinin farklı olması nedeniyle kıta üzerinde birçok farklı iklim görülmektedir. Kuzey ülkeleri olan Ekvator, Peru, Venezuela gibi ülkelerde Ekvator İklimi ve Tropikal iklim görülmektedir. Bu iklimlerde kış ayları ortalama sıcaklığı +20 derecedir.

Kıtanın doğu ve batı kıyılarında okyanus akıntılarının etkisi ile ılıman bir hava vardır. Peru akıntısı sebebiyle kıtanın Güney batısı en serin ve yağışlı bölgedir.

Popüler Ülkeleri:

Şili: 1810 yılında İspanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkede refah düzeyi diğer Güney Amerika ülkelerine göre oldukça yüksektir. Nüfusunun hemen hemen yarısı başkent Santiago’da yaşamaktadır. Ülke’de konuşulan resmi dil İspanyolca, ülkenin para birimi Şili Pesosu’dur.

Ülkede güvenlik diğer ülkelere göre daha yüksek olmakla birlikte hırsızlık, kapkaç gibi olaylara rastlanmaktadır.  İspanyolların himayesinden yakın geçmişte çıkmış olması nedeniyle ülkede Hispanik etkiler görülmektedir.

Birçok Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi Şili’de de her yıl birçok festival düzenlenmektedir.

Brezilya: Brezilya federal bir yapıyla yönetilen Cumhuriyet yönetim şekline sahiptir. Güney Amerika’nın en yüksek nüfusa sahip ülkesi olan Brezilya’da çok zengin bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği vardır.  Amazon ormanları Brezilya’da yer alır.

1500 yılında Hindistan’a gitmek isteyen Portekizli bir kaşif tarafından yanlışlıkla keşfedilen ülke Portekizlilerin himayesine geçer. Daha sonra bağımsızlığını ilan eden ülkenin resmi dili Portekizcedir. Ülkede kullanılan para birimi Brezilya Reali’dir.

Brezilya’nın güçlü bir ekonomisi vardır. En hızlı gelişen ülkeler (BRIC ülkeleri) arasındadır.

Ülke dünyaca ünlü festivalleri, muhteşem plajları, kahvesi ve futbolu ile tanınır.

Küba: Küba Cumhuriyeti, Sosyalist Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Resmi dili İspanyolca olan Küba’da para birimi olarak Peso kullanılmaktadır.

UNESCO araştırmalarına göre dünya üzerinde en çok görülmek istenen ülke Küba’dır.

Sosyal devlet anlayışı hakim olan ülkede halkın çoğu kendi evlerinde oturmakta ve evler ile taksilerin sahibi devlettir. Ülke’de dış borç, borsa ve banka bulunmamaktadır.

Ülkede gece hayatı oldukça hareketli olup, canlı müzik yapan gruplar çok popülerdir.

Meksika: Resmi dili İspanyolca olan Meksika’da 30 farklı dil konuşulmaktadır. Ülkede para birimi Meksika Peso’su olmasına rağmen Amerikan doları da bazı yerlerde kabul görmektedir.

Amerika-Kanada sınırından sonra dünyanın en uzun kara sınırı Meksika- Amerika arasındadır.

Muhteşem doğası ve hayvan çeşitliliği bulunmakla birlikte ülkedeki plajlar oldukça popülerdir. Her yıl 30 Milyonun üzerinde insan turistik amaçlı Meksika’yı ziyaret etmektedir.

Guatemala: Mayalara dayanan bir tarihi bulunan Guatemala’da muhteşem bir doğa, uzun kumsallar ve egzotik bir hava vardır. Ülkenin para birimi Guatemala Quetzalı, resmi dili ise İspanyolca’dır.

Guatemala gelir dağılımının adil olmadığı ve fakir ülkelerden sayılabilecek bir Güney Amerika ülkesidir. En önemli geçim kaynağı turizm olan ülkede birçok müze yer almaktadır.

Turistik açıdan çok ziyaretçisi bulunan ülkede yabancılara karşı olumlu bir bakış açısı bulunmaktadır. İnsanlara isim ve soy isimleri ile birlikte seslenilir.

Arjantin: Egzotik doğası, şehirleri ve canlı kültürüyle Arjantin turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Başkent Buenos Aires ve Cordoba en popüler iki şehridir. Ülkenin resmi dili İspanyolca, para birimi Arjantin Pesosu’dur. Ülke ekonomisinde tarım ürünlerinin ve bu ürünlerin ihracatının payı büyüktür.

Arjantin eğlenmeyi sevenlerin ülkesi olarak da bilinmektedir. Ülkede çok sayıda festival ve parti düzenlenmektedir.

Peru: Inka İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış birçok kültürel çeşitliliğe ve zenginliğe sahip bir ülkedir. Güney Amerika ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi doğal güzellikleri muhteşem çok sayıda vahşi hayvan türünün bulunmasıyla oldukça egzotik bir yapıdadır.

Ülkede fakir halk nüfusun %25’ini oluşturur. Bu oldukça yüksek bir oran olmakla birlikte zenginleri aşırı zengindir ve birçoğu İspanyol’dur.

Peru’da ağırlıklı konuşulan dil İspanyolca olup eğitimde, ticarette İspanyolca kullanılmaktadır. Ancak nüfusun %10’u Keçuva dilini konuşmaktadır. Ülkenin para birimi Nuevo Sol’dür.

Kolombiya: Ülke uzun yıllar İspanyolların himayesinde kalmış ve eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kolombiya’da dikkat çeken şeylerin başında doğası, karlı dağları ve muhteşem Karayip kıyıları gelmektedir. Ülke Salsa’nın başkenti olarak bilinir.

Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Kolombiya’da, Brezilya’da düzenlenen Rio karnavalından sonra 2. Büyük karnaval olan Barranquila düzenlenmektedir.

Ülke gelirinin yarısını petrol ihracatından elde etmekte olup kahve’nin de ihracattaki payı büyüktür.

Kolombiya’da kullanılan para birimi Kolombiya Pesosu, ülkenin dili de İspanyolcadır.