Ülkeler Rehberi:

Fransa:

  • Başkent: Paris
  • Para Birimi:Euro
  • Ülkenin Nüfusu:696.689
  • Ana Dili: Fransızca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 4 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Paris, Nice

Ülke hakkında bilgi:

Fransa adı Frankların yurdu anlamına gelen “Francia” kelimesinden gelmektedir. 1789 Fransız devrimine kadar olan süreçte krallık sistemini benimseyen ülke şuanda Cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Aynı zamanda yarı başkanlık sistemi uygulanan üniter bir devlettir.

Ülkenin başlıca kural ve kanunları “ İnsan ve Yurttaşlık Hakları Bildirgesi”’ne dayanmaktadır.

Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden olan Fransa, Avrupa kıtasında yer alan en büyük yüz ölçümüne sahip ülkedir. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin 5 dairimi üyesinden biridir. Ülkenin Avrupa kıtası toprakları dışında birçok kıtada sahip olduğu toprakları ve illeri bulunmaktadır.

Ekonomisi:

Avrupa’nın iktisadi olarak en güçlü ülkelerinden biridir Fransa. Temel olarak tarım ürünlerinin bolluğu ve çeşitliliği ile Avrupa Ekonomik Topluluğu içerisinde en yüksek tarım payına sahiptir. Ayrıca süt ve süt ürünleri üretiminde de dünyada 4. sıradadır. Ekonomisinin bu güçlü yapısına karşın ülkede işsizlik sorununun önüne geçilememektedir.

Endüstri ürünleri genel olarak ülke ticaret kazançlarının %80’lik kısmını kapsar.

Sanayisi:

Fransa besin ve tarım sanayi ürünleri ihracatında Dünyada 2. dir. İhracatının büyük kısmını ise Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapmaktadır.

Yaşam:

Fransa dünya üzerinde en çok ziyaretçi alan ülkelerden biridir. Fransa deyince ilk akla gelen şehir Paris Avrupa’da en çok ziyaret edilen noktaların başında gelmektedir.

Genel olarak yaşam çok pahalı değildir. Ancak Paris turistlerin gözde şehirlerinden biri olduğundan Paris’te yaşam oldukça pahalıdır.

 

Ulaşım:

Fransa’da ulaşım deyince akla ilk gelen elbette ki demir yolu ulaşımıdır. Çok geniş bir yer altı sistemi bulunan ülke Batı Avrupa’nın en gelişmiş ve en eski metro sistemine sahiptir. Paris başta olmak üzere ülkede hemen hemen tüm şehirlerde kara yolu ve demir yolu ile ulaşım mümkündür.

İklim:

Ülkenin batı kesimlerinde ılık bulutlu günleri fazla, her mevsim yağış alan Okyanus iklimi hakimdir. Doğu kıyılarında ise 4 mevsimin de belirgin bir şekilde yaşandığı Akdeniz iklimi hakimdir.

Popüler Şehirleri:

 

Paris: Fransa’nın en popüler şehri olan Paris Seine Nehri kıyısındadır. Paris’te yer alan bir çok yapı UNESCO Dünya Mirası listelerinde yer almaktadır. Birçok Ortaçağ ve Roma eseri Paris’tedir.

Modanın ve lüksün bir arada yer aldığı şehrin simgesi haline gelen Eyfel Kulesi dışında birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlüleri: Louvre Müzesi ve Notre Dame Katedrali’dir.

Nice: Şehirde turistik gemilerin uğrak noktası haline gelen bir liman bulunduğundan Nice, Fransa’nın en önemli turistik şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Daracık sokakları ve minik evleriyle Fransız kültürünü tam anlamıyla yansıtan şehirde birçok kültür ve sanat etkinlikleri ile eğlenceli bir gece hayatı vardır.