Avusturya’nın En İyi 10 Üniversitesi

8,8 milyon nüfusuyla orta Avrupa’da bulunan Avusturya göreceli olarak küçük bir ülke olmasına rağmen başta Viyana Üniversitesi olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarını sınırları içinde bulundurmaktadır. Eğitimin ücretsiz olduğu ülkede Avusturya ve AB vatandaşları her yarıyıl için 363 € harç öderken yabancı öğrenciler için ödenmesi gereken para bu miktarın iki katı yani 726€’dur.Derin bir kültüre, harika doğa güzelliklerine ve özgün şehirlere sahip olan bu ülkede dünya standartlarında bir yükseköğrenim alabilirsiniz.

1. Viyana Üniversitesi

1365’te kurulan ve çok derin bir tarihe sahip olan Viyana Üniversitesi Almanca eğitim veren en eski yükseköğretim kurumudur. Merkezi Avrupa’nın da en büyük üniversitelerinden olan üniversite Avusturya’nın başkenti Viyana’da, şehrin merkezinde bulunan ve şehre dağılan 60 lokasyonda bulunmaktadır. 2018 yılından QS Dünya Üniversite Sıralamasında 154. sırada bulunan üniversiteAvusturya’nın en büyük ve en prestijli üniversitesidir.

15 fakülteden oluşan okul yaklaşık üçte biri uluslararası statüde olan 90 bin öğrenciye hizmet vermektedir.

Mezun veya üniversite ile ilişkili 15’e Nobel ödüllü bilim adamının bulunduğu üniversitenin önemli figürlerinin arasında fizikçi Erwin Schrödinger, ekonomist ve felsefeci Friedrich Hayek ve psikoanalizin kurucusu Sigmund Freud bulunmaktadır.

2. Viyana Teknoloji Üniversitesi

1815 yılında kurulan Viyana Teknoloji Üniversitesi (TU Wien) başkentte kent merkezinde bulunmaktadır ve en iyi üniversiteler sıralamasında 182. sıradadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018).28 bin öğrencisi olan okulun %19’ü yabancı öğrencidir.

Üniversitenin en gözde bölümleri Bilgisayar Bilimleri, İnşaat, Makine, Elektrik ve Kimya Mühendislikleridir.

Önemli mezunlarının arasında matematikçi Christian Doppler (Doppler etkisi), mimar Otto Wagner, filozof Rudolf Steiner, sinemacıFritz Lang bulunmaktadır.

3. Innsbruck Üniversitesi

Innsbruck Üniversitesi Avusturya’nın batı eyaleti Tirol’deki Innsbruckşehrinde bulunmaktadır. 1669 yılında kurulan devlet okulu ülkenin üçüncü dünyanın ise en iyi 286. yüksek eğitim kurumudur. Okulun 27 bin öğrencisinin üçte birinden fazlası uluslararası öğrencidir. Üniversite en başta fizik olmak üzere birçok branşta bilime birçok katkıda bulunmuştur.

Üniversitedeki başlıca araştırma alanları Alp sahası, insan ve çevre, kültürel çatışmalar, moleküler biyoloji bilimleri, fizik ve bilimsel hesaplamadır.

4. Linz Johannes Kepler Üniversitesi

1966 yılında kurulan Linz Johannes Kepler ÜniversitesiAvusturya’nın kuzeyindeki Linz şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018). 18 bin öğrencisinden yüzde 10’undan fazlası uluslararası öğrencidir.

Üniversite Bilgisayar, Matematik, Ekonomi ve Ekonometri, Kimya, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mühendislik ve Teknoloji, Fizik ve Astronomi alanlarında kalitesiyle ve dünyada tanınmışlığı ile dikkat çekmektedir.

 

5. Graz Üniversitesi

1585 yılında kurulan Graz Üniversitesi güney Avusturya’daki Steiermark eyaletindeki Graz şehrinde bulunmaktadır. Avusturya’nın en eski ikinci üniversitesidir. 31 bin öğrencisi bulunmaktadır. 6 fakülteye sahip okul mühendislik alanında aynı şehirde bulunan Graz Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yapmaktadır.

Linguistik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Modern Diller, Farmakoloji okulun uluslararası arenada tanınmış gözde bölümleridirler.

Ünlü bilimci ve düşünür Ludwig Boltzmann, Nobelli farmakolog Otto Loewi ve yine Nobelli bilim adamı kuantum fizikçisi Erwin Schrödinger okulda ders vermişlerdir.

6. Graz Teknoloji Üniversitesi

1811 yılından kurulan Graz Teknoloji Üniversitesi Graz’ın merkezinde bulunmaktadır. 12 bin öğrencisinin 1800’ü uluslararası öğrencidir. Okulun makine mühendisliği bölümü dünyadaki en iyi 200 bölüm arasındadır.

Mezunları arasında ünlü fizikçi Nikola Tesla bulunmaktadır.

7. Klagenfurt Üniversitesi

Resmi adıyla Alpen-Adria-Universität Klagenfurt 1970 yılında kurulmuştur ve 11.500 öğrenciye eğitim sunmaktadır. Üniversite güney Avusturya eyaleti Karintiya’nın başkenti Klagenfurt’ta bulunmaktadır.

Dünyadaki en iyi 1000 üniversite arasındadır(Kaynak: QS World University Rankings 2018). Çoğunlukla STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Teknoloji) alanlarına yoğunlaşmıştır.

8. Salzburg Üniversitesi

Paris Lodron Üniversitesi olarak da bilinen Salzburg Üniversitesi kuzey Avusturya’da Almanya sınırındaki Salzburg şehrinde bulunmaktadır. 18 bin öğrencisinin yaklaşık üçte biri uluslararası öğrencidir. Dünyadaki en iyi 1000 üniversite arasındadır.

9. Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

Viyana’da kent merkezinde bulunan okul 1898 yılında kurulmuştur ve işletme ve ekonomi alanına odaklanmış Avrupa’daki en büyük eğitim kurumudur. 24 bin öğrencisi bulunmaktadır.

Üniversitenin uluslararası yönetim programı 2016 yılında Financial Times tarafından Avrupa’nın en iyi 8. Programı seçilmiştir.

10. Viyana Ziraat Üniversitesi (BOKU)

1872 yılında kurulmuş olan üniversite Viyana merkezli olarak 13 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversite doğa bilimleri, mühendislik, biyoteknoloji ile sosyal ve ekonomik bilimleri birleştirerek doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimine dair bilgi temelini büyütmeyi amaçlamaktadır.