Ülkeler Rehberi:

Avusturya:

  • Başkent: Viyana
  • Para Birimi:Euro
  • Ülkenin Nüfusu:747.000
  • Ana Dili: Almanca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 2 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Viyana, Graz

Ülke hakkında bilgi:

Avusturya Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan ve 9 eyaletten oluşan ülkedir. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Avusturya Avrupa birliği üyesidir. Birinci dünya savaşının ardından ülkede yönetim biçimi olarak Cumhuriyet benimsenmiş ve temsili demokrasi ile yönetime geçilmiştir.

Ülke sınırları yaklaşık 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük hanedanlığı olan Hagsburg hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. Bugünkü Avusturya topraklarının sınırları ikinci dünya savaşı sonrasında belirlenmiştir.

Ülkenin %50 si ormanlarla kaplıdır. Bu nedenle Orta Avrupa’nın en fazla ormana sahip ülkesidir.

Ekonomisi:

Güçlü bir ekonomik yapıya sahip olan Avusturya’nın ekonomisi sanayi, turizm ve tarıma dayalıdır. Ekonomisinin gelişmesi ve güçlenmesi Avrupa Birliğine girmesi ve kamu şirketlerinin özelleşmesi ile hızlanmıştır.

Geniş ormanlık alanlarının bulunması sonucunda işlenmemiş kereste ihracatında önde gelen ülkelerdendir. Kerestelerin küçük bir bölümü ülkede işlenir.

Ülkenin ihracatını yaptığı en önemli ürünler; makineler, elektronik araçlar, maden ürünleri, kağıt ve gıda maddeleridir.

Yıllık 21 milyon civarında turist Avusturya’yı ziyaret etmektedir. Ülke gelirinin %10’luk kısmını turizmden elde etmektedir.

Sanayisi:

Ekonomisinin ana kaynağı olan sanayi üretiminde ham çelik, alüminyum, kağıt, kimyasal madde ve plastik sanayi ön sıralardadır.

Ülke madenler açısından oldukça zengindir. Petrol ve Doğal gaz üretiminde Avrupa’da 4. Ülkedir. Dünyada ise en çok grafit üretimi Avusturya’da gerçekleşmektedir.

Yaşam:

Avusturya sosyal bir devlettir. Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi ılımlı, açık görüşlü, yabancıları seven yardımsever bir halk vardır.

Ülkenin kültür birikimi de oldukça fazladır; özellikle sanat, müzik ve mimari alanlarında başarıları ile ünlenen birçok isim yetiştirmiştir. Başkent Viyana müzik güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezi sayılmaktadır.

Avusturya’nın resmi dili Almancadır. Ancak nüfusun büyük bölümü Bavyera Almancası konuşur. Almanya Almancasından farklı olmayan bu dilde bazı söylenişler farklılaşabilir.

Avusturya Belçika kadar olmasa da çikolataları ile ün yapmıştır. Aynı zamanda zengin bir mutfağı bulunan ülkede ekmekler çok meşhur, hamur işi ürünlerde çok fazla tüketilmektedir.

Ulaşım:

Avusturya ulaşım ağı bakımından Avrupa’daki en gelişmiş yerlerden biridir. Ülkede en popüler şehir olan Viyana dışında da birçok şehirde ulaşım sıkıntısı yaşanmamaktadır.  Otobüs, metro, tren, tramvay, troleybüs gibi bir çok toplu taşıma aracı halkın hizmetine sunulmaktadır. Özellikle oldukça dakik ve aktif olan bu hatlarda ulaşım sağlamak için günlük, haftalık, aylık gibi seçenekleri bulunan toplu taşıma kartlarından almak yeterli olacaktır.

İklim:

Avusturya’nın büyük bölümünde etkili olan karasal-okyanus etkisi gösteren bir geçiş iklimi hakimdir.

Ülkenin kuzeyinde ve batısında görülen okyanus iklimi etkisi nedeniyle yağışlar ve sıcaklık farklılıkları oldukça azdır.

Alp bölgesinin kendine özgü bir iklimi bulunmaktadır. Bu bölgede yazlar serin olmakla birlikte kış aylarında bol kar yağışı vardır.

Ülkenin doğu kesiminde ise karasal ilkim görülmektedir. Kış aylarında sıcaklık sıfırın altında olup ortalama sıcaklık -5 iken yaz aylarındaki ortalama sıcaklık +20 derecedir.

Popüler Şehirleri:

Viyana: Önemli bir kültür, ekonomi şehri olan Viyana, Avustralya’nın başkenti aynı zamanda dokuz eyaletin en küçük yüz ölçümüne sahip şehridir. Ülke nüfusunun dörtte biri Viyana’da yaşamaktadır. Müziğin başkenti olarak kabul edilen şehirde, operalar sanat galerileri ve bale gösterilerinin yapıldığı büyük salonlar ile birlikte birçok müze de yer almaktadır.

Graz: Avusturya’nın ikinci büyük şehri olan Graz sınırlarında 6 büyük üniversite bulundurması sebebiyle üniversite şehri olarak bilinmektedir. Barok ve Gotik tarzı binaların sıklıkla bulunduğu şehir Avrupa’nın tahribattan en iyi korunmuş ve bu güne kadar mimarisi bozulmamış şehirlerinden biridir.

Şehir aynı zamanda “verborstadt” yani yasaklar şehri olarak anılmaktadır. Bunun sebebi birçok şehirde olmayan yasakların olmasıdır. Örneğin Grazda; tramvayda telefonla konuşmak, izinsiz sokakta müzik yapmak ve şehirde içki içmek yasaktır.