Dünyanın en iyi eğitim veren ülkelerinden biri olan Almanya, yüksek kalitede Tıp Eğitimini çok uygun fiyatlar ile almak için ideal bir ülkedir. En son yapılan QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Tıp bölümünde Almanya’daki 32 üniversite bulunmaktadır. Almanya’da Tıp eğitimi programının tamamlanması altı yıl sürmektedir ve tamamen Almanca olarak yürütülmektedir, bu yüzden de dil hakkında güçlü bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Almanya’da Tıp Derecelerinin Yapısı;

Tıp eğitim dereceleri, en az altı yıl sürer ve bu eğitimin sonu bu alanda yapılacak devlet sınavı ile tamamlanır (Ärztliche Prüfung). Bu sınav (eğer geçerseniz) resmi Tıp Uygulama Pratiğinize (Approbation) yol açar. Tıbbi çalışmalarınızı aşağıdaki aşamalarda tamamlarsınız:

  1. Aşama: Klinik Öncesi Evre

Bu aşama dört yarıyıl (iki yıl) uzunluğundadır. İlk aşamada doğal bilimlerinin ve tıbbın ana temelleriyle ilgili eğitim alırsınız. İlk yıl tıbbi lisans sınavı ile sonuçlanır.

  1. Aşama: Klinik Evre

Bu aşamada dersler; uygulamalı dersler, stajlar ve seminer derslerinde öğretilen temel derslerden oluşur. Bu aşama altı yarıyıl uzunluğundadır ( üç yıl).

  1. Aşama: Pratik Yılı

Tıp eğitiminin ana iki aşamasını pratik yılı izler. Bu, bir yıllık klinik eğitimdir. Bu bir yıl süresince cerrahinin, iç hastalığın ve seçmeli bir konunun pratik yönleriyle ilgili eğitimler alınır. Ayrıca bu aşama, sizi gelecekteki mesleğinize hazırlamak için iş deneyimi de sunar.

  1. Aşama: Devlet Sınavı

Ulusal standartlarda bir sınav olan Eyalet Sınavını (Ärztliche Prüfung) geçmek,  Almanya’daki tıp derecenizi tamamlamanın son adımıdır. Sınavı yaptıktan ve geçtikten sonra, tıbbi lisans (Approbation) için başvurabilir ve sertifikalı bir doktor olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra, hangi konuda uzmanlaştığınıza bağlı olarak, beş ila altı yıl süren uzmanlık eğitiminize devam edebilirsiniz.

Almanya’da Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar;

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Almanya’da Tıp Eğitimi alabilmek için Almanca konusunda çok iyi bir bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilginizi de TestDaF veya DSH gibi bir testte güçlü bir skorla kanıtlamak zorundasınız. Eğer ki Almanca konusunda bu belgelerinden herhangi birine sahip değilseniz de endişelenmenize gerek yoktur.  Almanca eğitim için gereken seviyeye kadar dil becerilerinizi kazanmanıza yardımcı olacak bir Almanca hazırlık kursuna kayıt olabilirsiniz. Ayrıca şunlara da ihtiyacınız olacak:

  • Üniversite giriş belgesi
  • Uzmanlaşacağınız tıp literatürünü anlamak için iyi bir İngilizce dil bilgisi. Bunun yanı sıra Latince hakkında bilgi sahibi olmak da öğrenciler için faydalı olacaktır.
  • Lisedeki biyoloji, kimya ve fizik derslerindeki başarı düzeyinin yüksek olması.
  • Öğrencinin Tıp eğitimini alırken stresle başa çıkabilme becerisinin yüksek olması gerekir. Tıp eğitimi genellikle haftada en fazla 25-30 saatlik zorunlu dersler ile zaman alıcı ve yoğun bir süreçtir.

Almanya’da Tıp Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya eğitim maliyetleri hakkında genel bilgi edinmek için, ilgili bloğumuza başvurabilirsiniz

Almanya üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, ilgili sayfamız size yardımcı olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir